„Velbloudí dívka“ je možná nejbáječnější hříčkou přírody vůbec. I přes své postižení pracovala, a dokonce porodila dítě

Ella Harperová se narodila s vzácným postižením, kvůli kterému se její kolena ohýbala na druhou stranu. Byla tedy okolnostmi nucena lézt celý život po všech čtyřech.

i Zdroj fotografie: Public Domai
                   

Právě tímto způsobem pohybu si vysloužila přezdívku Velbloudí dívka. Ačkoli to pro ni bylo zpočátku velmi těžké, záhy na svém postižení začala vydělávat. Narodila se 5. ledna 1870 a její extrémně vzácná ortopedická vada se jmenuje congenital genu recuvatum, tedy zakřivené koleno. Proč ale přezdívka s velbloudem? Její otec byl farmář a matka se starala o domácnost. Ella měla 4 sourozence, žádný z nich ale netrpěl žádnou podobnou vadou.

První práce pro kabinet kuriozit

Měla ještě dvojče, bratra, který však zemřel pouhý měsíc po porodu. Když jí bylo 12 let, začala pracovat v malém kabinetu kuriozit. Brzy se tak ocitla na hlavní cirkusové trase ze St. Louis až do New Orleans. Majitel W. H. Harris byl velmi dychtivý sestavit to nejpodivnější spektrum osob, které jen mohl opatřit. Jakmile se tedy o Elle Harperové dověděl, nabídl jí značný plat, aby pro něj pracovala na zcela smluvní bázi. V repertoáru již byli krotitelé lvů a akrobaté.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Od roku 1886 se tak Ella stala hvězdou celé jeho show. Když byla představována publiku, velmi často ji doprovázel velbloud. Stejně tak se objevila prakticky ve všech novinách všech měst, které s cirkusem navštívila. Postupně se stala prominentkou cirkusu a její týdenní příjem činil 200 dolarů, což jí otevřelo mnohé další dveře. Současně s postupující a lukrativní kariérou jí tyto peníze dovolily najít si také nový domov.

Popis v novinách a kariéra po cirkusu

Současně s tím ji ovšem vystupování pravidelně ponižovalo. Společně s přezdívkou byla také na jevišti se skutečným velbloudem a platící návštěvníci měli hledat jejich podobnosti. Noviny Ellu popsaly jako nejbáječnější hříčku přírody od stvoření celého světa. Pak ovšem pokračovaly v tom, že jde jen o příjemně vypadající mladou ženu, které se zkrátka kolena obrací na druhou stranu. Zajímavost tedy dosahovala jen určité míry.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ella si období v cirkuse užívala, pak se ale neoblomně rozhodla odejít. „Chci tuhle oblast opustit, jít studovat a najít si jiné povolání, které mi bude vyhovovat,“ řekla šéfovi. Panuje předpoklad, že šla do školy a vrátila se do svého rodného města krátce poté, co odešla od cirkusu. Na každém kroku ji však provázely tragédie. Její otec zemřel kolem roku 1890 během požáru rodného domu a její bratr Willie zemřel o 5 let později.

Sňatek a neúspěšné mateřství

Mezitím si Ella vzala Roberta L. Savelyho, bylo to 28. června 1905. Byl to učitel, který později pracoval jako knihovník pro firmu vyrábějící fotografické vybavení. Žili spolu v Nashville v Tennessee i s Ellinou matkou. Ve věku 35 let porodila Ella holčičku jménem Mabel Evans Savely. Tato radost ovšem netrvala dlouho a Mabel skonala ve věku pouhého půl roku. Po její smrti se s Robertem rozhodli pro adopci 3měsíčního miminka.

Situace se bohužel opakovala, tentokrát dítě zemřelo jen o 18 dní později. Dne 19. prosince 1921 následovala své děti do hrobu i jejich matka. Ella Harperová zemřela na rakovinu tlustého střeva.

Zdroj: AllThatIsInteresting

Která další podivná postižení vás napadají?

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Zobrazit další články