Martha M. – žena, která strávila 60 let v kovové kapsli, se neměla dožít druhých narozenin. Přesto vystudovala 2 univerzity

Lidé trpící vážnými chorobami často potřebují zcela specifické prostředí. Někdy jde dokonce o tak extrémní opatření, jako je železná kapsle, ve které stráví celé dekády.

i Zdroj fotografie: S vědomím TheFinalInch
                   

Martha Masonová žila v takové kapsli více než 60 let. Nikdy však neztratila veselého ducha. Napomohla tomu také skutečnost, že měla kolem sebe dost pozitivně naladěných lidí. Dáma si tak zachovala až neuvěřitelný optimismus a vždy našla něco, za co být vděčná. V plechové kapsli přitom kvůli chorobě strávila prakticky celý svůj život, ven se dostala jen zcela výjimečně. Jaký je příběh této obdivuhodné letité dámy?

Veselá a aktivní dívenka

Přišla na svět roku 1937 a nevybočovala z řady svých vrstevníků. Šlo o aktivní a veselou holčičku, která chodila do školy a na dvorku si velmi ráda hrála se svými kamarády. Když jí bylo 11 let, nakazila se od svého bratra dětskou obrnou, její příznaky však začala pociťovat až po jeho smrti. O svém stavu se nezmínila, protože nechtěla své rodiče děsit. Po nějaké době už nešlo příznaky skrývat, takže ji otec s matkou odvezli do nemocnice. Stav se dále zhoršoval.

Dívce asi po měsíci atrofovaly svaly, nebyla schopná pohybu ani dýchání. Lékaři proto Marthu umístili do speciálního dýchacího přístroje, kterému se tehdy – celkem oprávněně – přezdívalo „železné plíce“. Šlo o plechovou kapsli, kde probíhala změna tlaku, který působil na plíce ležícího pacienta. Aby to šlo provést, muselo být uvnitř celé tělo člověka kromě hlavy. Lékaři byli ovšem toho názoru, že Martha nejspíše dlouho nepřežije.

Život v každé vteřině

Navzdory všem okolnostem a problémům však strávila v kapsli dalších 61 let – vše samozřejmě s podporou přátel i rodiny. V tomto stavu následně vystudovala střední školu a s medailí za vynikající studijní výsledky také dvě velmi prestižní univerzity. Konkrétně se jednalo o žurnalistiku, pak pracovala pro místní noviny. V tom jí zprvu pomáhala její matka, po letech se však objevily počítače schopné převodu lidské řeči na psané slovo.

iZdroj fotografie: Public Domain

Martha měla skutečný novinářský talent, protože podle vyjádření redakce byly právě její články mezi čtenářstvem velmi oblíbené. Navzdory všem nepřízním osudu měla Martha mnoho přátel, ani jednou za život netrpěla depresemi a vždy tvořila duši společnosti, která ji obklopovala. Posléze vydala kniha „Breath: Life in the Rhytm of an Iron Lung“. V ní popsala, jak si cenit vlastního života a neplýtvat časem na fiktivní deprese a problémy.

Opravdu máme tolik problémů?

Z „železných plic“ se mohla dostat jen opravdu výjimečně a na velmi krátkou dobu. „Je velmi obtížné žít s myšlenkou, že váš život skončí každou chvíli. Právě to mi dalo sílu užívat si každou jeho vteřinu,“ napsala ve své knize. Martha nakonec přežila vlastní rodiče a v roce 2009 zemřela, když jí bylo 72 let. Její síla a houževnatost je příležitost pro přehodnocení vlastního způsobu života. A také postojů ke skutečným i domnělým problémům.

Kdy jste se v životě cítili nejvíc na dně?

Zdroj: TheFinalInch

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Zobrazit další články