Co kdyby lidský život trval jen 24 hodin: Minutu po minutě, převedeno do běžné praxe žití

Představte si 24 hodin jako celý váš život. Co normálně zabere roky, v paralelním světě trvá pár minut. Takto nějak by to mohlo vypadat.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Co kdybychom místo dlouhých let žili pouze 24 hodin? Ano, správně, pouhý jediný den, jako jepice. Za tuto dobu by se každý člověk stal z novorozence seniorem. Jak by vypadal náš životní styl a mohlo by se něco takového doopravdy stát? Na rovinu si přiznejme, že zestárneme všichni bez rozdílu. Než tedy začneme manipulovat s časem, pojďme se podívat na prostou skutečnost stárnutí. Jak tento proces v našich tělech vlastně funguje?

Efekt opotřebení organismu

Většina buněk našeho těla se neustále opravuje, případně je nahrazena novými. Po cca 7 letech se vymění téměř všechny. Pokud tedy po dlouhé době někoho potkáte a konstatujete, že je to zcela jiný člověk, máte naprostou pravdu. Míra této obnovy závisí jednak na typu buňky, jednak na našem stáří. Když totiž dosáhnete věku 20 let, tato regenerace začne postupně zpomalovat, až se zastaví docela. Právě to je důvod, proč stárneme. Důvodem neschopnosti věčných oprav je specifická část naší DNA.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Konkrétně jde o telomery neboli koncové části chromozomů. Ty je chrání a brání jejich poškození. Postupem času se ovšem telomery opotřebují a už nejsou schopny zastávat svou funkci, nové buňky tak nedovedou ty staré nahradit. Ještěže tedy máme čas to všechno vyřešit, že? Chyba, máme teď jen 24 hodin. Jak bude v takovém případě vypadat den našeho života? Představte si, že se narodíte v 6 hodin ráno.

Z nuly do pracovního procesu za pár hodin

Vítej na světě, maličký. Za 18 minut už je vám 1 rok, každou minutu jste vyrostli o 1,5 cm a přibrali 0,3 kilogramu. V 6:36 jsou vám 2 roky a umíte 50 slov. Krátce před 8. hodinou ráno jste připraveni na první školní den, protože je vám 6 let. V ní strávíte průměrně 13 let, teď ale jenom 3 hodiny a 51 minut. V 9:16 vstupujete ve věku 11 let do puberty, takže si před obědem probereme motýlky a včeličky, ano? V 11:20 slavíte své 18. narozeniny, jste plnoletí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

O 1 hodinu a 2 minuty později jste ukončili vysokou a je vám 21,5 roku. Vždycky jste říkali, že před vztahem chcete zapracovat na své kariéře, ale možná byste si měli trochu pospíšit. Romantickými aktivitami strávíte asi 13 měsíců, teď nějakých 18 minut. A mimochodem, už je vám 25. V 1:37 odpoledne se vám narodí první dítě, gratulujeme. Jeho výchova ovšem není vůbec snadná a potřebujete další práci.

Čas strávený prací a ihned do penze

To je docela problém, protože v ní strávíte cenné 4 hodiny vašeho životního cyklu. Jsou skoro 3 odpoledne a vám je 30 let, o 3 hodiny později hned 40. Celé to jde opravdu hodně rychle. V necelých 9 večer slavíte rovných 50, šednou vám vlasy a máte vrásky na tváři. Život jde skutečně bleskovým tempem, nejspíš začíná krize středního věku. Neměli byste si koupit motorku? V 1:15 v noci je vám 65 a je čas jít do penze. Užijte si trochu odpočinku.

Nastává 6. hodina ranní a skonali jste ve věku 81 let. Stav, kdy byste prožili celý život do 81 let za 24 hodin, naštěstí neexistuje. Je to nicméně výborná připomínka toho, jak je podstatné užít moudře čas, který máme k dispozici. Život se i tak pohybuje dost rychle, a pokud se jednou za čas nezastavíte a nerozhlédnete kolem, snadno vám uteče. Stárnutí je sice nepříjemné, zatím je to ale jediný známý způsob, jak žít dlouho.

Kdy jste měli pocit, že jste zestárli doslova přes noc?

Zdroj: TheScientist

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Zobrazit další články