Zima nutí lidské tělo, aby se adaptovalo. Má na svědomí citlivost zubů, migrény i dehydrataci

Ačkoli se lidé na rozdíl od zvířat během zimy neukládají k dlouhému spánku, i lidské tělo prochází několika klíčovými změnami. Ostatně adaptuje se i na momentální výkyvy.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Během zimy se mění naše oblečení, životní styl, a dokonce celý organismus. Stejně jako se na venkovní mráz adaptuje celá příroda od zvířat po rostliny, týká se to i člověka. Z toho plynou i mnohé zdravotní potíže nebo prudké vracení se do jiných režimů. Jednoduše proto, že počasí posledních dekád přináší jednak mnohé extrémy, jednak rychlé přechody od teplot jasně zimních až po takové, které připomínají téměř návrat do léta.

Operace s jazykem

Také máte během zimy častější potřebu olíznout si jazykem rty? Tento instinktivní návyk má na svědomí suchý vítr a nízké teploty. Jejich vlivem naše pokožka rychle ztrácí vlhkost, tudíž potřebuje vlhčení. Podle dermatologů je však nejlepší ochranou použití olejů a balzámů. Hlavně v chladném počasí vám toto olizování způsobí spíš podráždění a popraskání pokožky.

Vyšší krevní hladina cukru

Během zimy by měli zvýšenou pozornost stravě a pohybu věnovat především lidé s cukrovkou nebo prediabetici. Svižný pokles teploty totiž vede k produkci kortizolu, hormonu stresu. Ten může mít zase vliv na inzulinovou rezistenci. Hlavně v zimě je tedy potřeba glykémii měřit ještě pozorněji než v ostatních fázích roku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Obecně rychlá dehydratace

Už byla řeč o vysušování pokožky, to samé ovšem platí pro celé tělo. Hlavně v zimě je zde jisté riziko, protože trvá déle, než začnete mít pocit žízně. Můžete tak nevědomky zůstat dehydratovaní poměrně dlouhou dobu. Není ovšem dobré pít velké množství najednou, ideální je průběžně, cca skleničku (vody) za dvě hodiny. A to i tehdy, když žízeň zdánlivě nemáte.

Stále přítomné migrény

Za častými migrénami stojí v první řadě nedostatek vitaminu D. V nějaké formě ho pak prožívá prakticky každý člověk, protože během zimních měsíců si neužijeme dostatek sluníčka. To je hlavním zdrojem tohoto vitamínu, protože díky slunečnímu svitu si ho naše tělo vytváří. Migrény podporuje také suchý vzduch, nedostatek vlhkosti i případné extrémní (a extrémně rychlé) změny teplot.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Častější a citelnější artritida

Kdokoli trpí touto chorobou, budou ho při teplotě pod bodem mrazu čekat krušnější chvíle. Nejde přitom o samotnou teplotu, ale pohyby atmosférického tlaku. Lékaři i další specialisté proto doporučují vyšší fyzickou aktivitu a aktivnější životní styl. Dávejte se do toho ale s citem a postupně, fyzický šok je pro vaše tělo další problém. A nezapomeňte na teplé boty, rukavice a další propriety.

Citlivost zubní skloviny

Všudypřítomný studený vzduch a vítr vám přivodí bolest a diskomfort. A to hlavně při přítomnosti korunek, můstků, výplní, obnažených kořenů zubů nebo jiných poškození. Celkově sice neškodí zdraví zubů, při silném nepohodlí je vám to ale jedno. Není proto od věci naplánovat si konečně návštěvu dentisty, aby vás zkontroloval. Minimálně vám poradí, co všechno proti nepříjemným pocitům v dutině ústní dělat.

Co vás během zimy nejvíce trápí?

Zdroj: TheHealthy
Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Zobrazit další články