Zdravotní psi vyčenichají covid s vynikající přesností. Dokáží objevit nové mutace a upozornit na ně před globálním rozšířením

Psi trénovaní na zdravotní asistenci jsou schopní velmi přesně vyčenichat lidi nakažené koronavirem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Existují známky koronaviru, které nezachytí ani člověk, ani technika. Covid-19 podle všeho způsobuje zvláštní zápach, který jsou schopni rozeznat speciálně vycvičení psi, a to s přesností až 94 %. Alespoň to naznačuje studie provedená britskými vědci. Nálezy vycházejí z testu šesti psů, kteří očichali vzorky pachu od více jak 3 500 dárců. Psi vycítili jak asymptomatické osoby nakažené koronavirem, tak i ty s velkou náloží viru a s vážnými projevy.

Detekce různých variant pomocí čichu

Trénovaní psi byli schopní zachytit ty varianty koronaviru, které byly ve Spojeném království dominantní během minulého léta, stejně jako Kentskou variantu, která se tam objevila později během roku. Vynikající je skutečnost, že se psi naučí vycítit nové varianty bez dalšího výcviku. Díky tomu mohou být schopni zachytit i ty varianty, o kterých samotní doktoři ještě nevědí, a tudíž proti nim nemohou pořádně postupovat.

iZdroj fotografie: Pixabay

Zkoušky se prováděly také naslepo, kdy ani výzkumný tým, ani psi nevěděli, které vzorky pachu pochází od které osoby, zda od nakaženého, nebo zdravého člověka. Úspěšnost se pohybovala na úrovni 94,3 % v pozitivních případech, tedy správné určení pozitivního vzorku, při určení negativního vzorku pak dosahovala 92 %. Další fází bude testování tohoto způsobu detekce přímo v terénu a na lidech v reálných situacích.

Použití na letištích nebo sportovních akcích

V případě funkčnosti v reálném provozu by se tito psi mohli velmi dobře uplatnit na letištích nebo například sportovních akcích, kde je potřeba prověřit mnoho lidí v krátkém čase. Testovací modelování ukázalo, že jeden takto vycvičený pes by dokázal prověřit letadlo s 300 pasažéry zhruba během půl hodiny. Jím detekované pozitivní případy by pak byly ještě pro jistotu ověřeny použitím PCR testu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Kombinace velmi přesného prvotního screeningu a ověření u konkrétních případů by nejspíš veškeré potřebné detekce výrazně urychlila a také zlevnila. Dosavadní modely jsou navíc poměrně komplikované na vybavení a logistiku. Psi by se tak mohli stát „vrátnými“ mnoha zemí, které by tímto způsobem získaly další účinnou obranu proti opakovaným zavlečením koronaviru na svoje území. Základem je rychlost a jednoduchost použití.

Zdroj: Science Focus

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Zobrazit další články