Nepodceňujte pravidelnou chůzi. Pokud jí denně věnujete alespoň 30 minut, projeví se 6 účinků, které stojí za to

Chůze je lidskému tělu nejpřirozenějším pohybem a má nespočet benefitů, zvláště v moderní době, kdy je život velmi hektický.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Hodně z oněch tělesných změn je spojeno s fyzickou aktivitou, tedy spíš její absencí. Experti nám pravidelně doporučují nezapomínat na její roli v běžném životě, nicméně mnozí lidé ji stále dávají až na konec svých diářů. Případně se vymlouvají na nedostatek času, vyčerpání a tak dále. Na druhé straně ovšem existuje rostoucí počet lidí, kteří jsou si významu fyzické aktivity vědomi. Přínosy chůze se zabývá mimo jiné i lékařka Sandhya Pruthi, MD.

Nejstarší lidská aktivita

Chůze je nejstarší lidskou fyzickou aktivitou a pro naše těla je extrémně přínosná. Zrychluje metabolismus bez opotřebení kloubů a spaluje kalorie, což je ovšem jen malý zlomek jejích přínosů. Vědci potvrzují, že je to jedno z nejlepších preventivních cvičení proti přibírání. Přináší omlazení, zdraví a celkovou spokojenost. Chůze dovolila lidem už od úsvitu času kontrolovat svou váhu a prodlužovat život. Proč tedy nevyužít tyto přínosy i v dnešních dnech?

Když Centrum pro kontrolu nemoci ve spolupráci s American College of Sports Medicine poprvé doporučilo dospělým minimálně 30 minut svižné chůze denně, hodně lidí začalo chodit zcela cíleně. Psal se počátek 90. let a lidé začali právě tímto způsobem hubnout a také bojovat s chorobami. Krátce nato doporučila Americká srdeční asociace „30 minut denní chůze“ a aktivita se stala velmi populární. Měla výborný poměr cena/výkon.

Rostoucí popularita chůze

Po následující roky spojovaly četné výzkumy chůzi s prevencí nemocí jako je cukrovka, obezita, srdeční choroby, deprese, úzkosti, artritida, demence nebo rozhozené hladiny hormonů. Nelze zapomenout ani na Alzheimerovu chorobu a pokles kognitivních funkcí. Jednoduchá a přínosná aktivita je dnes brána jako „věc nejvíce podobná zázračnému léku“, jak to popsal Dr. Thomas Frieden, bývalý ředitel Centra pro kontrolu a prevenci chorob.

iZdroj fotografie: Pxhere

Chůze se projevuje minimálně touto šesticí přínosů:

  • Dovede bojovat s chronickými chorobami jako např. srdečními poruchami, artritidou a cukrovkou. Jde o jedno z nejbezpečnějších cvičení, pomáhá kloubům vylepšenou cirkulací, takže lymfatický systém může dělat svou práci. To také redukuje infekce.
  • Chůze je zdarma, efektivní a jde o jednoduchý způsob, jak se udržet v dobré kondici. Udržujete svalstvo, srdce a rovnováhu hormonů.
  • Jde o vynikající cestu udržení si zdravé váhy. Existuje u ní jen malé riziko zranění, a na rozdíl od mnoha intenzivnějších cvičení nezpůsobuje takové vyčerpání.
  • Redukuje riziko mrtvice a infarktů. Výzkumy z roku 2013 ukázaly, že svižná chůze ovlivňuje srdeční rytmus, krevní tlak, cvičební kapacitu i spotřebu kyslíku.
  • Chůze přirozenou cestou zlepšuje náladu a bojuje s úzkostmi a depresemi. Často se tomu říká „runner’s high“, což znamená, že fyzická aktivita navozuje až euforické stavy. Mozek vylučuje hormony štěstí včetně endorfinů.
  • Pravidelné procházky zastavují ztrátu kostní hmoty, ke které dochází stárnutím. Během chůze bojujete přirozeně proti gravitaci, což nutí kosti posilovat, aby mohly nadále podporovat tělesnou hmotu. To snižuje riziko zlomenin či osteoporózy.

Tento sport navíc vyžaduje naprosté minimum vybavení, dá se provozovat vlastním tempem, naprosto kdykoli a kdekoli.

Kolik jste se toho nachodili během posledního měsíce?

Zdroj: Healthline, MayoClinic

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Zobrazit další články