Domácí životabudiče jako účinná náhrada za předražené energetické nápoje z obchodu

Pokud je součástí vaší odpolední rutiny sáhnout po energetickém nápoji, abyste překonali únavu, zkuste raději přírodní alternativu.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Jedna plechovka Red Bullu obsahuje asi 52 gramů cukru, což je stejné množství jako v 11 sušenkách Oreo. I když všechny tyto nápoje proklamují, že vás fyzicky i duševně nakopnou, dietologové se shodují, že jde o velmi krátkodobý efekt. Na chvíli se cítíte hrozně výkonní, jenže o pár hodin později vás únava zasáhne ještě silněji. Nakonec na tom budete hůř, než když jste se pro konzumaci nebo koupi onoho nápoje vůbec rozhodli.

Výkon a bdělost kontra zdraví

Všechny energetické nápoje obsahují obrovské dávky kofeinů a dalších stimulantů. Kromě zvýšeného srdečního tepu a krevního tlaku vede jejich popíjení často také k podrážděnosti, úzkosti a téměř určitě vám naruší spánkový rytmus. Nejde totiž jen o samotné vypití, složky v nápoji obsažené vám zůstávají v těle celé hodiny poté, co jejich efekt vyprchal. Takže pokud jste si jednu plechovku dopřáli po obědě, něco z ní ve vás bude i v deset večer.

Máme ale dobrou zprávu, existují zdravé alternativy těchto nápojů, které neobsahují umělé přísady, spoustu chemie a „éček“. Nejlepším zdrojem energie je správná volba potravin s dostatkem vitaminů a živin, díky kterým je organismus „napájen“ po celý den. Tmavě zelená zelenina jako špenát, petržel nebo kapusta obsahuje mnoho vitaminu B. Ten náš metabolismus potřebuje právě pro vrcholnou úroveň soustředění.

Zelený čaj a proteinové šejky

Zelený čaj obsahuje méně kofeinu než káva a působí na zlepšení pozornosti a soustředění mnohem přirozeněji než cokoli chemického. Čaje se navíc prakticky nelze přepít, takže ho po doušcích můžete konzumovat dlouhodobě po celý den. Obvyklou příčinou únavy je nedostatek bílkovin, tedy proteinů. Práškové náhražky jsou ovšem stejná volba jako energetické nápoje. Když už si nějaký takový berete, přidejte ovoce, mléko, jogurt a další přirozené složky.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nejlepším energetickým nápojem světa je ovšem voda. Veškerý metabolismus živočichů stojí a padá na správné hydrataci. S jejím úbytkem v těle do sebe můžete cpát jakoukoli chemii, ale stejně budete unavení. Pokud vám nechutná voda samotná, přidejte do ní třeba proužky ovoce, nějaké borůvky nebo maliny. Uvolní se do ní vitamín B a další složky a poskytnou vám kromě lehké chuti také energetický bonus.

Zdroj: Enterpreneur

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Zobrazit další články