Život spermie v kostce: Co vše ovlivňuje existenci mikro „pulce“, a jak to může ovlivnit přímo muž

Podle Světové zdravotnické organizace vyprodukuje průměrný muž v jedné ejakulaci 39 až 929 milionů jednobuněčných „pulců“. Jenže ve spermatu se skrývá mnoho dalšího.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Jaká je například šance, že se v daných podmínkách narodíte zrovna vy? Kolik užitečných nebo zbytečný látek sperma obsahuje? Proč tam vlastně jsou, a jak souvisí plodnost s velikostí prádla? Závisí taková kvalita spermatu na národnosti, a co je vlastně v „hlavě“ spermie? Že se samotná spermie skládá ze dvou částí, není žádné tajemství. Jedna anekdota také říká, že mají bičíky proto, aby se snadněji vytahovaly ze zubů.

Podrobné složení bílého pulce

Jeden takový „pulec“ se skládá z hlavy, která obsahuje 23 chromozomů, dále krku a ocasu, které slouží k pohybu. Zajímavá je přitom skutečnost, že více jak 80 % vytvořených spermií je vadných. Jednou z příčin je obezita mužů, některé mají například dva bičíky nebo také žádný, jiné zase dvě hlavy. Takoví pulci nemají šanci na reprodukční úspěch, skupina rakouských biologů ale v roce 2002 uspořádala výstavu snímků těchto kuriozit.

Druhou složkou spermatu je pak tzv. semenná tekutina. Ta plní roli chemické ochrany před lokální poševní imunitou, kromě toho je pro sperma také zdrojem živin. Samotná spermie obsahuje 85–97 % vody a jen 3–15 % pevných látek. Suchý zbytek sestává z 90 % z proteinů a lipidů. Ve spermiích jsou také velmi bohatě zastoupeny biologicky aktivní látky jako enzymy, antagglutininy, prostaglandiny a hormony.

Zásoba minerálů a potřebné množství

Sušina semene obsahuje asi 1 % popela, a tato sekce obsahuje fosfor, vápník, hořčík, draslík, sodík, chlór, zinek, železo i měď a další prvky. K samotnému oplodnění stačí asi 10 milionů spermií, ačkoli každá ejakulace jich obsahuje mnohem více. Pokud byste seřadili do linie všechny spermie z jedné dávky, dostanete řetěz dlouhý 10 kilometrů. Pravdou je, že tento údaj bere v úvahu jak kvalitní, tak i ony zmíněné znetvořené, a tedy nefunkční spermie.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V roce 2014 se badatelé zabývali potenciální souvislostí národnosti a kvality spermatu. Ano, je to tak – nejaktivnější spermie mají Skotové. Následují Turci a Finové, dále pak Francouzi a Dáni. Prokázala se také skutečnost, že mužská abstinence kvalitu spermií nezlepší a příznivý vliv na jejich stav má pravidelná ejakulace. Stejný proces přispívá k celkově dobré funkci mužské prostaty. S přínosem pro dámskou část populace je to ovšem zavádějící.

Pozitiva spermatu pro dámy a cestovní taktika

Aby žena pocítila z orálního přijetí spermií nějaký přínos pro organismus, musela by dávek pozřít alespoň 100. Denní dávka vitaminu C se nachází asi ve 2 litrech spermií. Externí aplikace je ovšem výnosný byznys, a sklenka krému na obličej s obsahem spermií dosahuje i ceny 1 000 dolarů. Rychlost spermií při ejakulaci je až 70 km/h, ale zdaleka se nepohybují stejně či jedním směrem. Některé putují k vajíčku, jiné se točí v kruhu a další stojí úplně na místě.

Jde spíše o vojenskou překážkovou dráhu než usměrněný maraton a motorickou práci konají více děložní svaly. Průměrná rychlost pohybu spermie je 1–4 milimetry za minutu, její velikost je však 0,055 mm. Potřebuje urazit 175 mm, takže i s pauzami by to měla zvládnout za méně než hodinu. Reálná doba je ale cca 4 dny. Střet s vajíčkem pak pro ženské tělo znamená jadernou explozi hormonu progesteronu.

Když dojde na osudové setkání

Samotný střet spermie povzbuzuje vrtěním ocáskem, což pomáhá překonat membránu vajíčka. Vstup více spermií, tedy polyspermie, je velmi špatný jev. Hrozí totiž vyšší počet mutací DNA a onemocnění mozku jako třeba Downův syndrom. Chuť spermatu se odvíjí od stravy muže a dalších návyků. Při smažené a slané stravě, pití a kouření je velmi pravděpodobná silně hořká chuť. Samotná tvorba je nekonečný proces, ale kvalita a pohyblivost klesá s věkem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

A spodní prádlo? Řada studií ukázala jen malé rozdíly v počtu aktivních spermií podle výběru spodního prádla. Optimální teplota pro spermie je 31–35 stupňů Celsia, a tvrdilo se, že těsnější prádlo přitlačuje šourek k tělu, a tedy spermie více zahřívá. Studie Harvardské univerzity z roku 2018 zase zjistila, že muži s boxerkami mají o 17 % více aktivních spermií. Nebyly ovšem vzaty v úvahu další faktory, jako třeba typ kalhot nebo materiál, či další okolnosti.

Napadají vás další zajímavosti spojené se spermatem?

Zdroj: ScienceDirect

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Zdravá a fit: Ideální cviky pro ženy po čtyřicítce, pro zdravé tělo i zdravého ducha
Události247.cz
Události247.cz
Nejistý osud Ruska: Pád Putina bude možná horší, než konec Stalina. Na místo šéfa Kremlu může nastoupit někdo daleko krutější
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa
adbz.cz
adbz.cz
Loupání česneku už nebude noční můrou. Za pár sekund se dá úplně bez pomůcek oloupat celá palice