Psaní levou rukou je spojováno s genialitou. Mezi výjimečné patří jen 10 procent světové populace

Lidé, kteří mají v mnoha činnostech dominantní levou ruku, tvoří jen něco přes 10 %. Jenže pohled do historie odhaluje, že mnoho jejích klíčových hráčů byli právě leváci.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Stačí se podívat jen na seznam amerických prezidentů a uvidíme aspoň tři. George H. W. Bush, Bill Clinton a Barack Obama byli všichni leváci. Stejně je tomu u osobností z více oborů lidské činnosti, které kolikrát doslova zamávaly poznáním či rovnou celým světem. Leonardo da Vinci, Paul McCartney, Michelangelo, Jimi Hendrix, Nikola Tesla nebo Bill Gates. Je to určitě působivá skupinka, jenže co na to říkají tvrdá data – je levá ruka opravdu výhodou?

Matematicky průzkum

Pro zodpovězení této otázky se badatelé obrátili na královnu věd, tedy matematiku. Konkrétně na rozdíly v matematických dovednostech u skupiny 2 300 lidí, studentů jak praváků, tak i leváků. Výzkum proběhl v Itálii a věkové rozpětí účastníků bylo 6 – 17 let. U snadných matematických úloh se žádné rozdíly neprojevily, ovšem leváci měli zřetelně navrch, jakmile došlo na komplexnější problémy, například matematické funkce a podobné věci.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jenže to pořád nesděluje, proč by dominance konkrétní ruky měla mít nějaký vliv na matematické myšlení člověka. Pointou je, že levorukost znamená některé překvapivé změny ve struktuře lidského mozku. Meta analýza několika desítek studií z roku 1995 odhalila, že leváci mají znatelně větší kalózní těleso než praváci. Jedná se o svazek nervových vláken, které se v mozku starají o komunikaci mezi oběma hemisférami.

Silnější komunikace sítí

Protože právě komunikace obou polovin mozku je odpovědná za výkonnost v jednotlivých dovednostech či oborech vědění, mají leváci zkrátka silnější propojení. Vliv na výsledek má taky to, jakým způsobem k levorukosti člověka došlo. Právě levorukost je v tomhle velmi specifická. Může jít o poškození mozkových center, kdy nějakou část levé hemisféry musí převzít ta pravá. Může jít například o mozkovou lézi, která se objevila už v těhotenství.

iZdroj fotografie: Pixabay

Problematika je mnohem komplexnější, rýsuje se ovšem obrázek levorukých coby spodku a vrcholku kognitivního spektra. Preference levé ruky se zdá být prediktorem intelektuálních schopností. V první řadě těch matematických, které jsou často spojený s prostorovou představivostí. Nejde ovšem o definitivní závěr, celá problematika vyžaduje ještě další bádání a podrobné studie. Nelze tudíž jakkoli stanovit méněcennost nebo nadřazenost té či oné ruky.

Jste také leváci? A myslíte si, že to má vliv na inteligenci?

Zdroj: LiveScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Zobrazit další články