Odhalte co nejrychleji, co je na tomto obrázku špatně. Většina se nechá nachytat už na začátku a řešení tak nikdy nenajde

Hlavolamy tohoto typu putují nezadržitelně sociálními sítěmi a po e-mailech. A čím dál tím většímu počtu lidí motají hlavu, ačkoli vypadají hrozně jednoduše.

i Zdroj fotografie: Stencil Photos
                   

Čím víc se člověk noří do studia matematiky, tím podivnějšími a zajímavějšími se stávají i zcela banální věci. Někdy je to až děsivé nebo to působí jako čistá magie. Třeba jen taková věc jako číslo pí. Je to vlastně hrozně jednoduchý koncept, ale jako číslo je naprosto neznámé, neopakuje se a je nekonečné. Podobně Fibonacciho posloupnost, která se vyskytuje prakticky v celé přírodě – badatelé stále objevují nová místo jejího výskytu.

Magie konkrétních čísel

Kouzelných čísel existuje víc, ale asi nejznámějším je 7. Statisticky je dokonce nejoblíbenějším. V jedné nedávné anketě dokonce sedmička zvítězila, jen v těsném závěsu za ní je číslo 3. Nejspíš je to proto, že sedmička má tolik spojení s reálným světem. Existuje 7 divů světa, 7 pilířů moudrosti, 7 moří, 7 trpaslíků, 7 dní v týdnu či 7 barev, které obsahuje duha. Teď se podívejte pozorně na obrázek nahoře a najděte na něm jednu chybu.

Příroda se dokonce řídí prvočísly. Například takové cikády. Když pod zemí dlouhodobě hibernují, někdy je to 13 let, jindy 17. Proč tomu tak je? Obě čísla jsou prvočísla a vědci jsou přesvědčeni, že cikády si adaptovaly právě tento cyklus, aby se vyhnuly dlouhodobě žijícím predátorům. Spirála uvnitř slunečnic i další přírodní vzorce pak zase vychází z Fibonacciho posloupnosti (1, 1, 2, 3, 5, 8…), kdy každé další číslo je součtem 2 předchozích.

Jak je to tedy s tou hádankou?

Jestli vám rébus stále vrtá hlavou, podívejte se na zcela poslední číslo. Nejde totiž o čtveřici nul, na prvním místě je písmeno O. Místo kombinace 0000 je tedy O000. Sady stejných čísel si ale našly své místo i v běžném použití. Například teenageři v Thajsku naznačují posláním „555“, že je něco vtipné. Důvodem je, že „5“ se vyslovuje jako „ha“, trojice je tedy vyjádřením smíchu.

iZdroj fotografie: Stencil Photos

Číselné kódy pro vyjádření událostí nebo situací běžně využívají i bezpečnostní složky nebo lékaři. Všichni zúčastnění komunikaci rozumí, je velmi stručná a krom toho přidává tento způsob i stupeň utajení. Matematika se zkrátka v nějaké podobě prolíná celým naším životem a všemi jeho stránkami. A i když není potřeba mít v ní nějaké obsáhlé znalosti, alespoň základní skutečnosti by měl znát každý. A také jí věnovat určitou pozornost.

Jak jste si s tím poradili vy?

Zdroj: AnimalPlanet
Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Zobrazit další články