Vyšinutý kazatel Jim Jones: Vytvořil obří sektu, pak více než 900 členů donutil ukončit vlastní život

Vyšinutý kazatel Jim Jones. Vytvořil obří sektu, všichni mu slepě věřili. Pak více než 900 členů donutil ukončit vlastní život. Tento hrůzný akt nemá v historii obdoby.

i Zdroj fotografie: Nancy Wong / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Náboženství se v historii několikrát projevilo jako nejúčinnější prostředek pro manipulaci s lidmi. Ať už se jedná o křesťanství, islám nebo různé sekty, vždy se vše točí kolem jedné osoby, která si dokáže podmanit všechny ostatní. Jednou takovou osobou byl také Jim Jones, který své stoupence zmanipuloval k hromadné sebevraždě. Více než 900 lidí si dobrovolně vzalo život, protože věřili každému jeho slovu.

Jim Jones byl přesvědčivý kazatel

Jim Jones působil jako kazatel náboženského hnutí Svatyně lidu. Kořeny tohoto hnutí sahají do 50. let minulého století v Indianě. Tento americký stát byl vždy velmi rasově vyhrazený. Svatyně lidu naopak nabízela rovnost a svobodu všem lidem bez ohledu na věk, pohlaví nebo rasu. Svou základnu měla v Indianopolisu, než se v 60. letech přesunula do Severní Karolíny.

Duplessisovi sirotci – otřesná kauza byznysu s dětským utrpením: Pokusy, mučení, sebevraždy a prodej mrtvol za pár stovek
iZdroj fotografie: Nancy Wong / Creative Commons / CC BY-SA

Mladý a charismatický kazatel se obával jaderné války, která v té době byla každou chvíli na spadnutí. Severní Karolína pak měla představovat jedno z nejbezpečnějších míst na zemi, kam se před jadernou válkou uchýlit. Zde začal Jim Jones budovat vlastní kult osobnosti a svým stoupencům kázal líbivou kombinaci komunismu a křesťanských doktrín.

Uzavřená komunita plná pravidel

Co začalo jako náboženské hnutí hlásající rovnost lidu, skončilo jako uzavřená sekta, která své členy o veškerou svobodu připravila. Jim Jones a jeho nejbližší začali kontrolovat, co jednotliví členové dělají, s kým se stýkají a podobně. Členové sekty mohli uzavřít sňatek jen s povolením svého vůdce, a pokud se někdo vzepřel, ostatní ho za to potrestali.

Dostával menší příděly jídla, musel zastat více práce a v některých případech docházelo také k fyzickému násilí. Přes to všechno nechtěli členové sekty svou komunitu ani svého vůdce opustit. Vzrůstající moc sekty však trápila příslušné státní orgány a Jim Jones cítil, že mu začínají šlapat na paty. Rozhodl se proto celou komunitu přemístit do jihoamerické Guyany, kde měli vybudovat ráj na zemi.

Proč psi neustále skáčou z tohoto mostu? Záhada sebevražedného místa konečně objasněna
Jim Jones
iZdroj fotografie: Federal Bureau of Investigation / Creative Commons / CC BY-SA
Jonestown mělo být rájem na zemi, místo toho se z něj stalo peklo.

Jonestown – peklo na zemi

Celý projekt na papíře vypadal jako ráj na zemi, ve skutečnosti se z něj však stalo peklo. Jim Jones do svého Jonestownu s necelou tisícovkou svých stoupenců přesídlil v roce 1977. Kdo do města jednou vstoupil, už ho nikdy nesměl opustit. Celý areál hlídala po zuby ozbrojená stráž, která se nezdráhala násilí a každý, kdo se pokusil utéct, skončil špatně. V roce 1978 se do Jonestownu dostal jeden americký kongresman, který za jedinou noc shromáždil dostatek hrůzných důkazů, které mohly být pro Jonese osudné.

Osudné se však staly danému kongresmanovi, kterého Jonesovi muži před odletem do Ameriky zastřelili. Jednalo se však o poslední špetku v Jonesově paranoie. Následující den své stoupence přesvědčil, že se na jejich komunitu chystá zaútočit americká armáda a že jediný způsob vykoupení je sebevražda. Většina lidí dobrovolně vypila nabízený nápoj s kyanidem, jiným byl podán násilím. Kdo se snažil utéct, byl na místě zastřelen. Sám Jim Jones se zastřelil. Ten den v Jonestownu zemřelo více než 900 lidí kvůli bludům jednoho muže.

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články