Polykání ústní vody: Co se vám stane po 1 loknutí, po vypití láhve a kolik už znamená smrt?

Pomáhá proti zánětům dásní či zubnímu kazu. Ano, mluvíme o ústní vodě, která sice udržuje váš dech svěží, ovšem spolknout jí větší množství by mohlo být fatální.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Co by se vám stalo, kdybyste ústní vodu nevyplivli do umyvadla, ale normálně spolkli? Kolik takové běžné ústní vody byste mohli normálně vypít, aniž by to mělo jakékoli následky? Existuje vůbec objem, který by vás mohl i zabít? A proč se z ní můžete také solidně opít? Lidé neměli svěží dech a čistá ústa po většinu historických epochách své existence. Rozhodně jsme se ale různými způsoby snažili tohoto dosáhnout.

I tady se projevili staří Římané

Římané například pro tento účel používali normální moč. Brali ji jako nejlepší cestu jak bělení zubů, tak i dezinfekce. Podle různých důkazů si lidé dříve vyplachovali ústa želví krví, což měla být prevence bolesti zubů. Ve srovnání s tím jsme během středověku dosáhli značného pokroku, tehdy se přihlásily o slovo například máta a ocet. Římskou ústní vodu by nechtěl spolknout asi nikdo, ale ta moderní nakonec nevypadá tak špatně. Co by se mohlo pokazit?

iZdroj fotografie: Depositphotos

Samotná ústní voda byla vynalezena po roce 1800. Místo krve nebo moči obsahuje směs chemikálií, které osvěžují dech, bělí zuby a bojují proti bakteriím. Obsahuje chlorhexidin, peroxid vodíku a methylsalicylát. Ovšem myšlenka na spolknutí tohoto koktejlu zase tak valně nevypadá. Takže si to rozebereme postupně, ano? Řekněme, že nedopatřením spolknete jeden doušek, tedy množství, kterým si pusu normálně vyplachujete.

Bolesti žaludku a slušná kocovina

To nejhorší, co vás může potkat, je podrážděný žaludek. To je kvůli fluoridům, takže nic hrozného, maximálně rychlá návštěva toalety. A co když vypijete větší množství? Vypití celé jedné lahve by vám nepochybně přivodilo nehezké záchvaty. Kromě toho byste se také solidně opili. Ústní voda totiž obsahuje 27 % alkoholu, což je víc než u brandy, kde je obsah obvykle 17–20 %. Budete-li chtít silnější opici, vezměte si k ruce dezinfekční gel.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Když ho totiž smícháte s ústní vodou, máte směs srovnatelnou s pěti panáky tvrdého alkoholu. Netěšte se ale na levné pobavení, protože opít se ústní vodou je opravdu špatný nápad. Hlavně proto, že etanol v ústní vodě vám může přivodit vředy a poškození jater. A metanol, který je taky součástí tohoto koktejlu, je jedovatý a může vás i zabít. Metylalkohol může vést ke slepotě, selhání orgánů, a dokonce smrti. Zkrátka nic, co byste si chtěli přivodit.

Při velkém množství konečná

V případě, že vypijete najednou 3 litry ústní vody, nemáte už naprosto žádnou šanci na přežití. Jestli ovšem vypijete náhodou takové množství, že se vám udělá špatně, nevyvolávejte zvracení. Podobně jako s dalšími jedy dávení celou situaci jen zhorší. Nebezpečné chemikálie se totiž dostanou zpátky do hrdla a jícnu. Místo toho kontaktujte co nejdříve lékaře nebo si zavolejte záchrannou službu. A udělejte to rovnou, nehledejte rady cizinců na internetu.

Měli byste také vědět, že ústní voda nenahrazuje čištění zubů a ani od špatného dechu vám nepomůže trvale. Dočasně ho sice vylepší, jeho příčina se ale většinou nenachází v ústech. Zdrojem jsou obvykle vaše plíce nebo žaludek. Pokud vás tedy zápach z úst trápí pravidelně a dlouhodobě, věnujte mu hlubší pozornost. Může jít i o znak vážnější choroby a každé takové „zalepení“ je jen provizorním opatřením, nikoli řešením.

Zdroj: WhatIfShow

Kolik ústní vody jste nedopatřením kdy vypili a jak jste se poté cítili?

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Zobrazit další články