Japonci vědí, proč nepít vodu spolu s jídlem. Mají proto dobrý důvod, který musíte znát

Pokud se na západě vydáte do restaurace, často obdržíte automaticky velkou sklenici vody s ledem a citronem. A když ne, není problém o ni požádat. V Japonsku je to jinak.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

V Zemi vycházejícího slunce dostanete k jídlu jen maličký šálek vody. Japonci jsou totiž přesvědčeni o tom, že právě voda může narušit „trávicí oheň“ a jídlo pak bude organismus trávit hůře. I když je hydratace obecně klíčová pro lidské zdraví, příliš mnoho vody během jídla může ve skutečnosti nadělat mnohem více škody než užitku. Japonci jsou jedním z nejzdravějších národů na světě, takže nejspíš není od věci si od nich nechat poradit.

Voda a sucho v ústech

Přestože to může znít naprosto nesmyslně a protichůdně, sklenice vody během jídla dovede vysušit veškeré vlastní sliny. Přidání plátků citronu – v restauraci obvyklý zvyk – dělá vodu kyselejší, což pak ovlivňuje právě sekreci slin. Slinění je nejzdravější forma vlhkosti a vysušená ústa rozhodně požitku z jídla nepřidávají. Časté pití vody s citronem zhoršuje některé zdravotní problémy, například reflux. Navíc může poškodit zubní sklovinu, což je základ dalších problémů.

iZdroj fotografie: Pixabay

S vylučováním slin souvisí také žaludeční šťávy, které jsou klíčové pro základní štěpení potravin během trávení. Pokud se pomocí vody zbavíte slin, žaludek dostává mnohem méně signálů, že má vylučovat trávicí šťávy, a celé trávení je pak pro tělo náročnější. Tohle může vést snadno například k nadýmání nebo dalším potížím. Tento úvodní zásah do celého procesu totiž ovlivňuje také zbývající trasu potravy v našich střevech.

Zhoršené vstřebávání živin

Protože pití vody ovlivňuje žaludeční sekreci, má vliv i na přirozený stupeň kyselosti žaludku. To má negativní dopad na další části trávicího traktu a redukuje se tak i množství přijatých živin a vitaminů. Velké množství vody zvyšuje tlak na žaludek, takže i z drobné svačinky zapité vodou se pro žaludek stane stejný objem jako u velkého jídla. Pro celý trakt je pak trávení mnohem náročnější, což vede k riziku refluxu, nadýmání a pálení žáhy.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pití vody u jídla je zvyk, který se dá odstranit více způsoby. Pocit žízně způsobuje nejvíce sůl, dále prospívá důkladné kousání potravy. Ta je pak pro žaludek velmi snadno zpracovatelná, navíc kousáním vylučují ústa více slin, což také redukuje potřebu vody navíc. Ideální je napít se více vody asi 30 minut před jídlem, čímž si zachováte hydrataci organismu. Také nejezte ve spěchu, udělejte si z jídla odpočinkový čas a věnujte mu pozornost. Zpomalit se někdy vyplatí.

Také jste zvyklí jídlo hodně zapíjet vodou?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Zobrazit další články