Chcete v životě více vášně a sexuálního napětí? Stačí si dopřát 15 minut slunečního světla denně, tvrdí nová studie

Zapomeňte na všechno, co potřebujete na navození správné nálady pro intimní chvilky. Místo romantické hudby a svíček se připravte rozjet to na pořádném denním světle.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Sluneční světlo na nás má v mnoha směrech pozitivní vliv. Díky němu si naše tělo může vyrobit vitamin D a nezanedbatelné jsou i jeho afrodiziakální účinky. Nová studie ukazuje, že právě vystavení slunečnímu světlu zvyšuje chuť na vášnivé milování, a to u obou pohlaví. Tento poznatek přišel jako součást mnohem rozsáhlejšího výzkumu. Tým totiž původně zkoumal rakovinotvorné efekty dopadu ultrafialového záření na kůži. Jedná se o jednu ze tří vlnových délek slunečního světla.

Rakovina nebo sex

Tým vědců z Tel Avivu se zabýval právě vznikem rakoviny, když objevil v buňkách kůže řadu hormonů spojených s lidskou sexualitou. Důkazy efektu ultrafialového světla na hladinu testosteronu se objevily už v práci z roku 1939, jenže chyběl jakýkoli navazující výzkum. „A my jsme opravdu chtěli pokračovat,“ uvádí doktorandka Roma Parikh. Tým proto přidal k 80 let staré práci nové poznatky a potvrdil výskyt stejného efektu dopadu světla také u ženského pohlaví.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pro prokázání efektu na obě pohlaví byly ultrafialovému světlu s nízkou intenzitou vystaveny nejdříve laboratorní myši. Zvířata se o sebe navzájem začala zajímat prakticky okamžitě. Měření hormonů pak ukázalo mnohem vyšší hladiny než před světelnou „lázní“. Když byl experiment zopakován se skupinou 19 dobrovolníků, Parikh našla důkazy zcela totožného hormonálního trendu. Dotazník podaný skupině také ukázal společnou tendenci k vyšší vášnivosti.

Slunce jako předehra

Znamená to tedy, že sluneční světlo může fungovat jako forma erotické předehry? V zásadě ano, ale nezapomínejte na bezpečnost. I když může sluneční světlo zvýšit chuť na milostné dovádění, stejné světlo může způsobit rakovinu kůže. Což je informace, která může libido zase trochu snížit. Ke zvýšení hladiny hormonů dochází poměrně svižně, stačí k tomu cca 20 minut na slunci. Jenže spálit se můžete i za mnohem kratší dobu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Naštěstí i Parikh ujišťuje, že krémy na opalování rozhodně neblokují nic z toho, co tým o slunečním světle zjistil. Nový výzkum oživuje mnoho starých studií, které se zabývaly obdobnou oblastí. Jeden z nich si kladl otázku, proč mají lidé o tolik více sexu během letních měsíců. Nejen tedy, že v létě partnera hned po ránu velmi dobře vidíme, sluneční světlo ještě přidává onu špetku vzájemné touhy, díky které zůstaneme v posteli i po probuzení.

Zdroj: Fatherly

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Zobrazit další články