Geomagnetické bouře zvyšují pravděpodobnost infarktu, tvrdí vědci. Vysvětlují, jakým způsobem ovlivňují zdravotní stav jedince

Vědci potvrdili souvislost mezi geomagnetickými bouřemi a přechodně zhoršeným fyzickým zdravím světové populace.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Slunce není jen hvězdou, která se nachází ve středu Sluneční soustavy, a jedním ze základních předpokladů života na Zemi. Je také zdrojem enormní síly, která může již při nepatrném uvolnění zásadně ovlivnit vaše zdraví. V rámci 11letých cyklů, jimiž Slunce nepřetržitě prochází, zaznamenávají vědci nárůst (nebo naopak úbytek) sluneční aktivity. Je-li zvýšená, vede ke vzniku geomagnetických bouří. V závislosti na jejich síle je poté ohroženo lidské zdraví. Tento předpoklad potvrdili vědci na základě studie provedené v USA.

Přímý vliv sluneční aktivity na lidské zdraví

Geomagnetické bouře, jejichž četnost koreluje s tím, jak Slunce prochází 11letými cykly, jsou vědci spojovány nejen s narušováním činnosti satelitů nebo kolísáním elektrické sítě, ale také s řadou zdravotních obtíží. Aby tento předpoklad potvrdili, provedli vědci z Harvardské univerzity rozsáhlou epidemiologickou studii, v rámci níž se zaměřili na 263 měst ve Spojených státech amerických. Zde posuzovali souvislost úmrtí a četnosti kardiovaskulárních onemocnění se zvýšenou sluneční aktivitou.

Rozsáhlým bádáním došli k závěru, že se mezi zhoršeným zdravotním stavem a geomagnetickými bouřemi nachází významná souvislost. Geomagnetické bouře mají podle studie vyšší dopad na lidské zdraví především na jaře a na podzim, kdy jsou úmrtí v souvislosti s nimi četnější (na což má vliv i častější výskyt geomagnetických bouří). Vědci rovněž potvrdili jejich souvislost s infarktem myokardu a celkovým počtem úmrtí na jiná kardiovaskulární onemocnění s výjimkou mozkové mrtvice, kde se spojitost neprokázala.

Geomagnetické bouře ovšem neovlivňují pouze fyzický stav člověka, ale podepisují se i na jeho psychice a celkovém rozpoložení. Jedinci, kteří jsou ke změnám vyvolaným slunečními bouřemi vnímavější, mohou jejich účinky pociťovat již několik dní předtím, než naruší magnetické pole Země. Vědci rovněž předpokládají, že u lidí, kteří jsou při příchodu geomagnetické bouře rozrušení nebo jinak negativně naladění, se celkový dopad na organismus, respektive na autonomní nervový systém, zesiluje.

Dosud nejsilnější vyvrcholení slunečního cyklu

Sluneční aktivita prochází stále se opakujícími 11letými cykly s výrazným maximem a minimem. V jejich průběhu tedy dochází buď k nárůstu, nebo ke snížení četnosti slunečních erupcí, výronů koronální hmoty a slunečních větrů. Pokud tyto jevy směřují k Zemi, narušují její magnetické pole a horní atmosféru za vzniku geomagnetických bouří (jejich síla se měří na pětistupňové škále). Sluneční aktivita dosahuje svého minima při výměně magnetických pólů Slunce – naposledy v roce 2019.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Naopak při své maximální aktivitě je magnetické pole Slunce nejsilnější. To vede k nárůstu počtu slunečních skvrn, erupcí a výronů koronální hmoty. Vědci předpokládají, že následující maximum sluneční aktivity, které má nastat kolem července 2025, bude dosud nejsilnější. Kromě slabších geomagnetických bouří předpokládají i ty silnější, které mohou zásadně ovlivnit zdraví světové populace a dalších živých organismů na Zemi.

Jak se cítíte, když probíhají geomagnetické bouře?

Zdroj: EnvironmentalHealth

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Zobrazit další články