Na jaké úrovni je vaše pozornost a postřeh? Otestujte se na vizuálním rébusu, který nezvládne úplně každý

Vizuální rébusy jsou vynikající cestou, jak trénovat postřeh a cit pro detail. Na této hádance vás vyzvou čísla, která společně tvoří profil obličeje.

i Zdroj fotografie: Stencil Photos
                   

Hádanky tohoto typu se pravidelně stávají virální na internetu a sociálních sítí. Mnoho uživatelů jim však nevěnuje dostatečnou pozornost a také se na ně nesoustředí po delší dobu. Základní motiv je přitom docela jednoduchý, tedy profil obličeje načrtnutý souborem několika čísel. Výzvou pro vás je zjistit, jaká všechna čísla se na obrázku dají najít. Najít čísla jako 5, 9, 6 nebo 3 není těžké, jenže jich je tam mnohem víc. A právě to vyžaduje maximální pozornost.

Když stovka není stovka

Na každý pokus o jejich nalezení máte pouze 10 vteřin. Když už jsme u těch čísel, i ta nabízí mnoho zajímavých skutečností. Například to, že anglické „hundred“ neznamená ve skutečnosti 100. Slovo totiž pochází od starého norského slova „hundrath“, které odpovídá hodnotě 120, nikoli 100. Abychom byli opravdu přesní, tak „hundrath“ znamená v tomto jazyce „long hundred“ neboli „dlouhou stovku“, což se rovná 120.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Prvočísla jsou čísla dělitelná jen jedničkou a sebou samými. A jediné sudé mezi nimi je 2, které je také první a nejmenší prvočíslo. V římských číslicích nelze vyjádřit nulu. Řekové si tohoto konceptu byli vědomi, nepovažovali však nulu vůbec za číslo. Aristoteles tehdy rozhodl, že nula není číslo, protože se s ní nedá dělit. Místo římské číslice bylo použito latinské slovo „nulla“, které koncept nuly představovalo. Scházela matematická nutnost ji vyjádřit.

Nula napříč historií

Když už jsme u té nuly, jako číslo ji v průběhu historie objevovaly různé kultury v různých časech. Navzdory řídkým důkazům je obecně přijato, že ji jako první konstituoval indický astronom a matematik Brahmagupta a bylo to asi v roce 600. Krom toho přispěl k matematice i astronomii mnoha dalšími poznatky, například z oblasti mocnin. Dost překvapí také skutečnost, že 0 je brána za sudé číslo, protože ji lze dělit dvěma beze zbytku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud jste stále nenašli všechna čísla, vězte, že na obrázku se postupně skrývá 1, 2, 3, 5, 7, 9, 8, 6 a 9. Chcete znát zajímavý trik s násobením třemi? Vezměte jakékoli číslo a vynásobte ho třemi. Pak vezměte všechny číslice výsledku a sečtěte je (ciferný součet). Výsledek bude vždy dělitelný třemi bez ohledu na to, jaké číslo jste původně měli. Zajímavá skutečnost, se kterou můžete oslnit jak v matematické komunitě, tak někde na oslavě.

Historie systému a číslo pí

Numerický systém, který dnes používáme, je celkově starší, než jak dlouho je používán. Soustava čísel je totiž odvozena z hindo-arabského numerického systému. Ten byl vytvořen před více jak 1 000 lety, ale teprve během 15. století se symboly pro čísla začaly používat napříč celou Evropou. Důvodů bylo více včetně odporu církve a autorit k tomu, aby se matematikou mohl jednoduše zabývat kdokoli. Arabské symboly jsou jednodušší.

Jedním z nejslavnějších čísel je nepochybně iracionální pí, tedy přibližně 3,14. Nelze ho totiž zapsat jako zlomek. Krom toho se při zápisu v desítkové soustavě nikdy neopakuje a také nikdy nekončí. A na datum třetího března (tedy 3/14) navíc připadá světový den Pí.

Zdroj: PsychologyToday

Kolik čísel jste objevili?

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Zobrazit další články