Věda vysvětluje, proč někteří lidé vidí duchy a jiní ne: Naši mysl ovlivňují také horory

Někteří z vás možná z neznámých důvodů zažili pocit přítomnosti něčeho nadpřirozeného. Případně jste skutečně viděli ducha či zachytili vám neznámou energii.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Říká se, že v každém z nás je něco, na co nejsou tabulky. Byla vám někdy zima a netušili jste proč? Nebo znáte někoho, kdo přísahal na jasnou přítomnost ducha? Současně jsou lidé, kteří pátrají po možnostech kontaktu s duchy. Nicméně se jim to stále nedaří a nedař. Proč tomu tak je? Má pro tuto skutečnost věda nějaké vysvětlení? Nebo je to jen chiméra, blud a dotyční lidé si všechno kompletně vymýšlejí? Pojďme se na chvíli vydat do říše přízraků.

Jak s námi pracuje strach

Mnoho lidí se duchů stále bojí. Temnota a neznámo je něco, co nás – bez ohledu na racionální uvažování – naplňuje hrůzou. A pokud se náhodou koukáme na opravdu dobrý horor, většinou raději zkontrolujeme prostor pod postelí nebo v koupelně. Právě silný strach z takových jevů je většinou vlastní lidem, kteří zážitkům tohoto typu pravidelně čelí – aspoň podle vlastních slov. Jejich mysl je na tyto fenomény intenzivně nastavena a připravena.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Následkem toho jsou také schopni vnímat zcela normální věci naprosto odlišným způsobem. Pokud ucítí chlad, spojí si ho s přítomností nadpřirozené energie. Jejich strach ovlivní mysl, která si pak vykládá všechno kolem zcela po svém.

Případy nedostatku kyslíku

Mnoho lidí trpí jevem zvaným cerebrální anoxie. Je to situace, kdy se člověku nedostává potřebné množství kyslíku pro optimální fungování těla. Roli hrají také škodlivé návyky jako kouření, které vedou k neschopnosti organismu kyslík správně využít. A mozek bez dostatku kyslíku umí být velmi záludný. Příhody jako halucinace vedou k vnímání věcí, které reálně neexistují. Případně událostem, ke kterým nikdy nedošlo, nebo pocitu existence mimo vlastní tělo.

Spolu s již zmíněným strachem může právě anoxie vést k vnímání nadpřirozena, které je ale jen odklonem organismu z „normálu“. Spíše se tu zapojují emoce a smysly.

Oxid uhelnatý

Při nadpřirozených zážitcích lidé často uvádí motání hlavy, zmatenost, nevolnost a sluchové vjemy. To spojují s přítomností duchů, důvod může být ale mnohem prozaičtější. Konkrétně otrava oxidem uhelnatým. Jde o bezbarvý plyn bez zápachu, který navozuje všechny uvedené pocity. Lidé si obvykle neuvědomují, že ho vůbec vdechují. A většina míst označených za strašidelná měla v okolí právě vysokou koncentraci tohoto plynu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nespavost a zmatenost

Trpí-li člověk nespavostí, nedokáže přes veškerou snahu či opatření usnout. Jde o velmi únavný a frustrující problém, následkem něhož mohou mysl a mozek hrát velmi podivné a drsné triky. Není pak vůbec divu, že takto postižený člověk zažívá věci, které si nedokáže vysvětlit – a tudíž je přikládá nadpřirozeným bytostem. Přitom s nimi nemají nic společného, jde pouze o zmatenost.

Elektromagnetické vlnění

V každodenním životě jsme dnes všichni obklopeni nejrůznější elektronikou a vedením, které vytváří silná elektromagnetická pole. Ta do určité míry narušují naše přirozené biologické nastavení a také vlnění našeho mozku. Podivné pocity a někdy i halucinace mohou být způsobeny i právě tímto neustálým pohybem z pole do pole.

Co nejpodivnějšího jste v životě zažili?

Zdroj: ResearchGate
Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Zobrazit další články