Vědci našli bakterii neviditelnou pro imunitní systém

Badatelé objevili bakterie obývající mořské hlubiny, které jsou neviditelné pro lidský imunitní systém, který je tudíž nemá jak zachytit.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Lidské a myší buňky rozeznávají jen 20 % druhů bakterií, které se nacházejí kilometry pod povrchem Pacifiku. Tyto hlubinné bakterie se tak mohou snadno dostat do našich těl a taky zničily dlouho zničený předpoklad čisté vody. Bakterie jsou natolik cizí vůči člověku, že naše imunita naprosto přejde jejich existenci, což naprosto odporuje jednomu ze základních principu lidské imunologie, tedy základních zákonu lékařství.

Narušení zákonitostí imunitního systému

Jedním ze základních principů je, že se lidský imunitní systém vyvinul natolik, že dokáže zachytit každého jednotlivého mikroba, aby tak mohl zachytit právě ty škodlivé. Myšlenkou bylo, že imunita pracuje paušálně a cizích věcí se prostě zbavuje. Až doteď ale tuto myšlenku nikdo nepodrobil důkladnějšímu testu. Test by znamenal nalezení bakterie, se kterou se imunitní systém savců dosud nesetkal a která je naprosto odlišná od všeho, čemu kdy čelil.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ten pravý testovací kousek poskytla chráněná oblast ostrova Fénix v Kiribati jihozápadně od Havaje. Nejde jen o hloubku vody, jde o nejhlubší, nejvzdálenější a od dávných dob nejzachovalejší část oceánu. Je hluboká 4 000 metrů, nejsou v ní žádní savci ani velryby. Je to tudíž ideální místo na to najít bakterii, která je odlišná od čehokoli, s čím se naše imunita může setkat a setkává kdekoli na souši.

Odchycení testovacího kandidáta

Jakmile byli vědci na místě, použili dálkově řízenou miniponorku, která odebrala bakterie z vody, mořských hub, hvězdic a sedimentů, které pak vyrostly do 117ti druhů. Po dalším rozdělení nechali vědci 50 kmenů reagovat na imunitní systém myší a lidí. K jejich překvapení 80 % mikrobů uniklo jakékoli detekci, receptory savčí imunity je prostě neviděly. Je tak patrné, že imunita je definována okolím a přesunutí do jiného ekosystému ji nechává bezbrannou.

iZdroj fotografie: Pixabay

Navzdory strašidelné schopnosti vyhnout se zachycení vědci konstatovali, že bakterie z hlubin moře neznamenají pro lidi žádné nebezpeční. Zaprvé se nevyvinuly s účelem vyhnout se takové imunitě, takže přítomnost patogenů by byla zcela náhodná. Důvodem je oboustrannost odlišnosti – prostředí našich těl je natolik odlišné od hlubin oceánu, že bakterie by mimo svoje běžné prostředí stejně příliš dlouho nepřežily.

Zdroj: Livescience

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Zobrazit další články