Správná první pomoc při uštknutí zmijí: Vyvarujte se rozšířených lidových rad, které způsobují trvalé následky

Zdravého člověka uštknutí ohrozit nemusí a přežije ho bez větších potíží. Ale dětem a lidem s nízkou hmotností je potřeba poskytnout okamžitou pomoc.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Podobně rizikovou skupinou jsou pak alergici. Vyskytuje-li se u vás alergie na bodnutí hmyzem (vosou či včelou), pak máte nejspíš stejnou reakci i na jed hadí. V případě zmijího uštknutí se projeví lokální příznaky, případně lehčí reakce celého organismu. Prvním projevem je výrazná bolest v místě samotného zranění. Během jednotek minut se přidá silný místní otok a také zduření regionálních lymfatických uzlin.

Jak se projevuje tzv. systémová otrava?

Otok dosáhne maxima do 48 hodin od uštknutí, projevuje se bolestí a pocitem lokálního napětí. V některých případech dojde i k rozšíření z končetiny na trup. Ustupuje nejdříve za 3–4 dny. Enzymy obsažené ve zmijím jedu obecně nevyvolávají nekrózu, tedy odumírání buněk a následně tkání. U zdravého dospělého jedince se systémová otrava projevuje jen velmi vzácně. Tělo dostane jedu jen velmi málo, objem tedy nedosahuje smrtící hladiny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Střední či závažnější otravu poznáte podle nevolnosti, bolesti břicha, průjmu či zvracení. Může se vyskytnout i lehká horečka, silné pocení nebo zimnice. Tyto projevy mohou trvat i 48 hodin po kousnutí. Nejnebezpečnějším symptomem otravy je vazomotorický kolaps a pokles systémového krevního tlaku. Ten provází poruchy vědomí, studený pot a zmodrání kůže. Nejhoršími projevy jsou také šok a bezvědomí.

Správné poskytnutí první pomoci

V případě alergiků se objevují otoky rtů, tváře a jazyka, což způsobuje dýchací potíže. V první řadě vždy znehybněte postiženou končetinu a pacienta uklidněte. Následně se co nejrychleji dostaňte do nemocnice. Končetinu nikdy nezaškrcujte, postiženému tak jen ublížíte a šíření jedu to reálně neovlivní. Stejně tak zranění nerozřezávejte, jed nevysávejte ani nic nevyplachujte. Pokud nenastane celková otrava, lze podat nealkoholické nápoje.

nemocnici je zahájena symptomatická terapie, zraněný je stabilizován infuzemi na tlak a dalšími léky. Kompletní uzdravení ovšem trvá 1–3 týdny. Končetina bolí i několik měsíců a otok se může vracet. Antisérum se podává jen ve vážnějších případech právě oné systémové otravy. Tedy pokud tělo nereaguje na léčbu symptomů. Řídí se totiž pečlivou indikací a právě antisérum může být někdy kontraproduktivní.

Na jaké nebezpečné hady jste v životě narazili a za jakých okolností?

Zdroj: ScienceDirect

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Zobrazit další články