Psycholog zavřel 3 lidi, kteří si mysleli, že jsou Ježíš Kristus. Neskončilo to dobře

Na psychiatrické oddělení se dostaly hned tři domnělé reinkarnace Spasitele a Syna božího. Snaží se přitom jeden druhého přesvědčit, kdo z nich je skutečný.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zní to jako nosný námět opravdu podivné komediální série. Jde ale o případ, ke kterému skutečně došlo. Výsledkem byl jeden z nejbizarnějších psychologických experimentů 50. let 20. století. Americký sociální psycholog polského původu Milton Rokeach se zabýval hlavně otázkami identity. Zkoumal například agenty CIA, kteří po letech náročné práce v utajení jen těžko opouštěli dlouhodobě adaptovanou identitu. Tentokrát měl ale jiný „materiál“.

Mohou se tři Ježíšové uzdravit navzájem?

Jeho další specializací byly rozdvojené osobnosti. V roce 1959 například čet článek o dvou ženách, které měly být obě Pannou Marií. Jakmile se spolu však setkaly, konstatovaly, že matka Ježíše Krista nemůže být ani jedna z nich. Dvě Marie prostě existovat nemohou. Tento pokus ho natolik povzbudil, že se rozhodl pro podobný. V něm ale zvýšil počet účastníků na celkové tři. Na psychiatrickém oddělení se tak ocitli hned tři verze Ježíše Krista.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ti spolu byli zavřeni na psychiatrickém oddělení nemocnice v Michiganu. Doktor choval naději, že když se tři pacientu – Clyde Bendon, Joseph Cassel a Leon Gabor – setkají, bude to mít podobný průběh jako s jejich „matkami“. Vzájemná konfrontace měla vyústit ve vědomí, že Kristu nemůže být ani jeden z nich. Tentokrát se však Rokeach těžce přepočítal. Tito tři schizofrenici totiž nebyli schopni jakéhokoli racionálního vhledu do svého stavu.

Ženy se dohodly, muži málem zabili

Na tvrzení svých společníků reagovali s neobvyklou mírou hněvu a agrese. Všichni tři stále věřili, že jen oni jsou Ježíšové, ostatní nazvali samozvanými proroky. Často se ostatní dvě o své pravdě snažili přesvědčit násilím. Badatel se však s naprostým fiaskem experimentu nesmířil. Místo toho zvolil drastičtější, a hlavně neprofesionální metody. Konkrétně manipulaci se subjekty, což bylo jasně za hranicí jakékoli vědecké etiky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nejmladší Leon si například představoval, že jeho manželkou je dáma jménem Madame Yeti, která mu dává rady a příkazy. Tohoto podivného klamu Rokeach využil a jejím jménem začal Leonovi posílat dopisy. V nich mu nařídil změnit postoj a chování k ostatním. Muž tomu uvěřil, a dokonce na dopisy i reagoval. Lékař proto navrhoval stále odvážnější a manipulativnější věci. Metoda však selhala a Leon ho přestával poslouchat.

Další manipulace a rozpad celého pokusu

Psycholog později přesvědčil jednu z asistentek, aby s Leonem flirtovala. Věřil totiž, že láska muže z jeho fantazií vyléčí. Mladík ovšem začal chovat k ženě city, ty však nebyly opětovány. Neúspěchem jeho bludy jen zesílily. Falešné dopisy chodily i dalším dvěma, nikde však Rokeach nedosáhl kýženého výsledku. Stále více jeho kolegů mezitím pochybovalo o správnosti tohoto přístupu. Postupně si na sebe pacienti navíc zvykli.

Přijali zkrátka fakt, že jich může existovat více, žádný se však z bludů nevzpamatoval. Bizarní pokus tak skončil naprostým neúspěchem. Rokeach později shrnul bádání v knize, která měla velký úspěch. Teprve v jejím 2. vydání v roce 1984 však přiznal pochybné metody. Místo, aby 3 muže vyléčil, vyléčil sama sebe z vědomí, že on a psychologové jsou bohové. V roce 2018 se z případu stalo filmové drama ukazující bizarnnost experimentu.

Potkali jste někdy verzi Ježíše nebo podobné osobnosti?

Zdroj: IFLScience
Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Zobrazit další články