Záchod s mikrofonem má částečně zastoupit lékaře. Dokáže diagnostikovat nemoc a poradit

Poměrně hodně nemocí i dalších zdravotních problémů lze odhalit rozborem lidské moči, exkrementů či zvuků vylučování. A inženýři teď představili další inovativní systém.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mají ho na svědomí technici z Georgia Institute of Technology, jeho účelem je právě včasná detekce a prevence chorob či parazitů. Projekty chytrých toalet nejsou nijak nové a v minulosti jich vzniklo opravdu hodně. Kupříkladu model Stanfordské univerzity automaticky skenoval vzorky moči. Konkrétně 10 odlišných biomarkerů, počty bílých krvinek nebo hladiny určených bílkovin. To samé platilo pro známky chorob ve stolici.

Převedení vylučování na obraz

Tohle ukazuje, že vědci v rozborech tělesného odpadu vidí budoucnost včasné diagnostiky. Není ostatně divu, protože takto lze odhalit opravdu mnoho chorob. Krom jiného třeba choleru, která ročně postihne miliony lidí a po celém světě jí padne za oběť 150 000 lidí ročně. Jedná se o průjmové onemocnění pocházející od bakterie Vibrio cholerae. Ta se říší kontaminovanou potravou a vodou. I mírná infekce je pro některé lidí velmi riziková.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dle amerického CDC pocítí asi 1 z 10 lidí opravdu vážné příznaky vedoucí skrze dehydrataci až k selhání ledvin a smrti. Vyskytuje se také zvýšená srdeční frekvence a nízký krevní tlak. Právě tady je včasné určení na místě, nemocný obvykle ani neví, co má v těle. Vysledování střevních chorob je ale velmi náročný úkol. Maia Gatlin z Georgia Institute of Technology proto vyvinula nástroj využívající umělou inteligenci. Slouží k detekci průjmu.

Bez potřeby návštěvy nemocnice

Klíčem je použití neinvazivního mikrofonu k jasnému určení nemoci střev, aniž by bylo nutné sbírat identifikační informace. Nástroj se tak dá použít k detekci bez nutnosti testování ve zdravotnickém zařízení. Gatlin s týmem prototyp testovali na zvukových záznamech z webu. Vzorky vylučování nebo střevních projevů pak převedli do spektrogramu, tedy vizuálního obrazu zvukových vln. A různé druhy vylučování dávají přirozeně různé obrázky.

iZdroj fotografie: Pixabay

Je tak na první pohled i poslech znatelný rozdíl mezi zdravým a nemocným. Tento jednoduchý nápad se ukazuje jako extrémně účinný. Právě proto chtějí tyto detektory vědci rozmístit hlavně do míst výrazně ohrožených zmíněnou cholerou. Současně se neztratí ani v běžné domácnosti, kde lze monitorovat vlastní vylučování a využít případné poradenství. Jakmile dojde k abnormalitám, umělá inteligence uživatele upozorní.

Pro pečovatelské domy i místa neštěstí

„Senzor lze použít v místech katastrof, kde znečištěná voda přispívá k šíření patogenů. Stejně tak i v zařízeních hospicové a pečovatelské služby, kde tak lze automaticky sledovat stolici pacientů. Jednoho dne bude možná tento algoritmus běžnou součástí existujícího spektra zařízení chytré domácnosti. Každý si tak bude moct střevní pohyby doma detektovat,“ uzavírá Gatlin. Obecně je průjem běžnou zdravotní komplikací, může však být i fatální.

V první řadě nejde o samostatnou nemoc, ale příznak přítomnosti jiného onemocnění. Jde totiž o poruchu vstřebávání vody a dalších látek ze střeva zpět do krevního oběhu. Krom toho dochází i k abnormálnímu vylučování vody. Podstatné je také odlišit průjem chronický a akutní. Akutní vzniká náhle, může být pryč za den i více dní. Delší přítomnost už je přechodem do chronického, ačkoli neexistuje konkrétní dělící časová hranice.

Co si myslíte o zapojení umělé inteligence na toaletě?

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Zobrazit další články