Těžký průběh covidu může poškodit zrak. Ukazují to výsledky magnetické rezonance

MRI skeny pacientů s těžkým průběhem nemoci Covid 19 ukazují známky očních abnormalit a nejrůznějších možných poškození zraku.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Nová studie naznačuje, že lidem s těžkým průběhem nemoci Covid 19 mohou hrozit závažné oční problémy. Výzkumníci prozkoumali informaci od 129i pacientů ve Francii, kteří byli hospitalizováni s covidem-19 a podstoupili sken mozku na magnetické rezonanci (MRI). Devět z těchto pacientů, tedy 7 %, vykázalo známky očních abnormalit. MRI konkrétně ukázala abnormality zvané „uzlíky“ vzadu v očích.

Možné záněty i přímá poškození

Ty mohou být známkou zánětu nebo přímého poškození oka. Všech devět pacientů mělo uzlíky v makule, která je zodpovědná za hlavní vidění, tedy schopnost vidět jasně to, co je před námi. Osm z těchto pacientů mělo bilaterální uzlíky, tedy takové, které se objevily v obou očích. Nalezené problémy mohou být potenciálně velmi vážné, protože se objevují právě v oblasti zodpovědné za přímé vidění a schopnost vidět detaily.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pokud jejich výskyt přetrvá, mohou vést k vážnému poškození zraku, ztrátě vidění či dokonce slepotě. Závěry studie ukazují, že pacienti s vážným průběhem Covidu 19 mohou potřebovat právě důkladné vyšetření zraku. Problémy s očima totiž mohou jinak velmi snadno uniknout pozornosti mezi pacienty na jednotkách intenzivní péče, kde se doktoři soustředí hlavně na život ohrožující symptomy této zákeřné nemoci.

Skryté problémy spojené s Covidem

Doktoři proto musí být ostražití k problémům, které by je dříve nenapadlo hledat u takto postižených pacientů. Covid 19 byl už dříve spojen s očními problémy jako třeba zánětem spojivek nebo či přímým poškozením sítnice známým jako retinopatie. Nová studie je jednou z prvních, která odhalila oční abnormality spojené s Covidem. Přímá příčina uzlíků v oku není jasná, může se ovšem jednat o poškození v důsledku blokovaných žilek nebo krvácení do oka.

iZdroj fotografie: Pixabay

Stejně tak není známo, jak vlastně koronavirus poškozuje oko. Nelze také vyloučit možnost, že uzlíky v oku jsou důsledkem těžkého onemocnění těla jako takového, nikoli nutně přímo Covidu. Těžce nemocní pacienty jsou léčení v obdobných podmínkách a intubace a další zákroky mohou jednoduše vést k vysokému tlaku na oko, který tohle způsobí nebo tomu pomůže. A většina takto postižených pacientů byla na jednotkách intenzivní péče delší čas.

Zdroj: Live Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
Události247.cz
Události247.cz
,,Hrozba jaderného konfliktu nepominula. Naopak se zvýšila,“ říká exprezident Ruska Medveděv
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa
adbz.cz
adbz.cz
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu