Byl by z vás dobrý Sherlock Holmes? Otestujte svou bystrost a najděte na obrázku vetřelce do 5 sekund

Naše oči dovedou zachytit plamen svíčky na 3 kilometry, ale současně nás dokonale oklamat, když se díváme na něco vzdáleného 30 centimetrů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ve skutečnosti ovšem nevidíme pomocí očí, ale díky našemu mozku. Ten konstruuje okolní realitu, zatímco oči jako kamera chytají světlo a posílají mu signály. A jako by toho nebylo málo, vidíme věci ve skutečnosti vzhůru nohama, teprve mozek je obrací. Pokud mrkáte, vězte, že provádíte jeden z nejrychlejších pohybů světa – za jedinou vteřinu to můžete udělat až pětkrát. Třeba vám mrkání pomůže nalézt „narušitele“ v těchto sekvenčních obrázcích.

Vždy stoprocentní výkon

Průměrné mrknutí lidského oka trvá 100–150 milisekund. Máme sklon mrkat velmi málo u monitorů a displejů, odtud pochází syndrom suchého oka. Frekvence se ovšem zvyšuje během konverzace a mluvení obecně. Lidské oko je 100% funkční v jakémkoli momentu, nepotřebuje k tomu nikdy žádný odpočinek. Jeho únava se projevuje zarudnutím, svěděním nebo bolestmi, ale funguje a snímá okolí stále stejně kvalitně.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pokud bychom měli přirovnat oko k digitální kameře, bude mít rozlišení asi 576 megapixelů. Dvě oční bulvy nám dovolují vnímat hloubku. Porovnání dvou snímků téhož objektu totiž dovoluje mozku určit, jak daleko od nás se nachází. První osoba s modrýma očima žila nejspíš před 6–10 tisíci lety. I když nikdo ve vaší rodině neměl zelené nebo modré oči, stejně se tato barva může objevit v dalších generacích potomků.

Ne každý pláč přináší slzy

Všechna čerstvě narozená miminka jsou barvoslepá. Samotná barvoslepost je mnohem častější u mužů. Krom toho miminka sice pláčou, ale nemají žádné slzy. Ty začne tělo produkovat až ve věku přibližně šesti týdnů. Čím jsme starší, tím méně slz při pláči máme. Novorozeně vidí nejostřeji objekty, které jsou od něj 20–40 centimetrů daleko. I slepí lidé vidí své vlastní sny, pokud se jako slepí nenarodili.

iZdroj fotografie: Pixabay

Buňky v našich očích jsou jediné z celého těla, které přežívají od narození až do momentu naší smrti. Naše vzpomínky jsou z 80 % tvořeny právě tím, co vidíme. Životnost očních řas je pět měsíců a slouží jako štít před špínou. Obočí slouží k tomu, aby se do očí nedostaly kapky potu. V řasách se vyskytuje mnoho mikroskopických organismů, které nikdy neuvidíme. Jedno z nejčastějších kosmetických zranění je bodnutí se do oka řasenkou. Tak jak se popraly s okolními obrázky vaše oči?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Zobrazit další články