Optická iluze je způsobena chybovostí našeho vnímání, respektive výkladu vnějších podnětů mozkem. V tomto případě se mezi množstvím šálků skrývá jeden odlišný.
Šálky na kávu nebo čaj jsou tak běžným předmětem, že o nich už nijak výrazněji neuvažujeme. Jde kromě jiného o jeden z nejpopulárnějších typů reklamních předmětů. Jejich využití pak samozřejmě nekončí u pití, bez ohledu na obsah. Jenže co o nich vlastně víme? Nepochybně je – stejně jako všechny další věci denní potřeby – provází bohatá historie plná zajímavostí. První hrnky vznikly z kostí. V neolitu si těmi materiály nebyli lidé jistí.
První z kosti, pak další materiály
Současně neměli moc možností, protože jejich kapacity na to něco opracovat byly omezené. Běžné hrnky jsou určené spíš na čaj. Pokud z nich tedy pijete kávu, dáváte si vlastně dvě běžné kávy zároveň, počítáno dle standardního objemu. Ale klid, nikdo vám tu druhou nepočítá. Na pití horkých nápojů dnes používáme keramické hrnky. Teď se podívejte na tuto sbírku šálků a najděte jeden, který se od ostatních liší.
Dříve, tedy někdy kolem roku 2000 před Kristem, byly užívány hlavně kovové hrnky. Dnes je populárním pozůstatkem hlavně klasický „plecháč“, většinou do polních podmínek. Tehdy byly z bronzu, zlata, olova nebo stříbra. První keramické šálky nám dalo Japonsko a Čína asi kolem roku 10 000 před Kristem. Existují i šálky z jílu, jen se zeptejte Řeků. Ti je běžně vyráběli 4 000 – 5 000 let před Kristem. Jejich podnik by ale dnes moc neuspěl.
Hlavní funkce a první verze
Jakýkoli šálek se dá prohlásit za šálek na kávu. Ty určené na horké nápoje však už většinou mívají nějakou izolační vrstvu. Základem jsou ovšem silnější stěny, takže se cokoli uvnitř tak rychle neochladí. Hlavním účelem takové nádoby je samozřejmě nespálit si prsty, současně však udržet nápoj v optimální teplotě co nejdéle. První cestovní hrnky se pak objevily kolem roku 1980. Do té doby si oblíbené nápoje musel každý vypít ještě před prací.
I tehdy si však lidé byli vědomi důležitosti uchování horkách nápojů. První verze proto dokázaly pití udržet horké po celých 24 hodin. Existovaly i kusy ze dřeva. Pokud vás hledání odlišného šálku bavilo a chcete si dále procvičovat mozek, zkuste další podobné hádanky.