Babička má v pokoji 2 zvířata. K nalezení psa je ale zapotřebí vytříbený smysl pro detail

Nejlepší chlupatý a čtyřnohý přítel člověka nás asi nikdy nepřestane udivovat. Přestože je s námi tisíce let, stále zjišťujeme nové fascinující věci o jeho chování a dovednostech.

i Zdroj fotografie: Stencil Photos
                   

Psi se prakticky po celou lidskou historii projevují jako naši ochránci, přátelé, utěšitelé a také v mnoha dalších rolích. Ať už s námi spí v posteli, hledají čichem výbušniny nebo narkotika, případně v poslední době detekují na letištích nemocné koronavirem. Vždy je to zvíře, které má čtyři nohy, dvě uši a štěká. Za zmínku stojí to, že jejich čich je asi 40krát přesnější než lidský. Centrum v mozku je na tom podobně.

Živý detektor chorob

Právě z toho důvodu jsou schopni zachytit pachy, které si my lidé ani nedovedeme představit. Během krize s covidem-19 se uplatnili opět, protože jejich čich rozeznal nákazu i tam, kde selhávaly sebelepší testy. Psi sami na čich spoléhají při hledání potravy, ochraně před rizikem a také při hledání přátel. Pachy v jejich nose zůstávají i během dýchání, takže samotné čenichání je nijak neomezuje. Najdete jednoho psa i na tomto obrázku se stařenkou?

iZdroj fotografie: Stencil Photos

Psi velmi rádi dovádí ve vodě. Zajímavé ovšem je, že nemají příliš v lásce koupele. Jde však také o velmi dobré plavce. Jedním z nejlepších plavců je pes novofundlandský, takže nepřekvapí jeho použití záchranáři. V roce 2016 byl jeden z nich, Whizz, oceněn medailí (konkrétně řádem Za zásluhy) za záchranu 9 lidí po nehodě na moři. Obliba vody ovšem není u psů zcela univerzální rys a někteří se jí vyhýbají jako čert kříži.

Jak může pes předběhnout geparda?

Je obecně známo, že gepard je brán jako nejrychlejší zvíře světa, aspoň tedy na souši. Že pes předběhne člověka, není také nic nového. Jenže nejlepší přítel člověka si to snadno může rozdat i s gepardem. Především se to týká greyhounda, tedy anglického chrta. Gepard je sice nejrychlejší, jde však o sprintera. Běží tedy rychleji, vydrží mu to ale jen asi 30 vteřin. Chrt nasadí slabší tempo, udrží ho však na několik kilometrů.

Určitě si řeknete, že musí být pak pěkně uřícený, a máte bezpochyby pravdu. Nicméně nečekejte, že by se psi potili stejně jako lidé. Zatímco my vylučujeme kapalinu, která nás ochlazuje, u psů se o to samé stará olejovitý feromon laden, který nejsme schopni zachytit. Psi ho ovšem poznají díky svému čichu. A jediné místo, kde se psi potí, jsou jejich tlapky, takže místo našeho pocení těžce oddechují. Proto je v horkých dnech udržujte ve stínu.

Nejen naprosto vybroušený čich

Další smysl, jehož vynikající úrovní se mohou psi pochlubit, je nepochybně sluch. Že zachytí frekvence nám zcela nedosažitelné, nepřekvapí. Jenže jejich uši jdou ještě dál. Obecně vzato dovedou detekovat daleko měkčí zvuky než my, díky čemuž rozeznají věci, které jsou velmi, velmi daleko. Tápete-li stále v obrázku a prohlížíte každý detail, ušetříme vám další práci a případné zoufalství. Jeden pes se totiž schovává v ornamentu na zdi vedle stařenky.

iZdroj fotografie: Stencil Photos

Pokud začne váš chlupáč například bezdůvodně štěkat, dost možná zaslechl bouřku, která k vám dorazí až za 15 nebo i více minut. To je další důvod, proč jde o tak vynikající záchranáře. I když je skvělým pomocníkem jejich čich, pomocí sluchu velmi dobře lokalizují svůj cíl. Psi jako K9 Killer se osvědčili při stíhání pytláků nosorožců. Právě ty totiž sledovali kombinací sluchu i čichu. Před touto dvojicí se neschová nikdo.

Jak moc vám dala hádanka zabrat?

Zdroj: TycSports
Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Zobrazit další články