Stav beztíže můžeme zažít kdykoli a kdekoli na zeměkouli –⁠ a to zdarma. Jak se na malou chvíli „stát astronautem“?

Pohyby při nulové gravitaci jsou něčím, po čem mnoho lidí toužebně sní. Myšlenka plutí vzduchem bez okovů zemské přitažlivosti je zkrátka neuvěřitelně přitažlivá.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jenže jak vysoko nad povrch Země byste se museli vydat, abyste gravitaci konečně unikli a zažili tento svobodný pocit? „Technicky můžete tento stav zažít naprosto v jakékoli výšce,“ uvádí Lewis Dartnell, autor a profesor vědecké komunikace na univerzitě ve Westminsteru. Klíčem je to, že musíte „volně zrychlovat vstříc zemi rychlostí gravitace, než vám začne příliš klást odpor samotný vzduch.“ Zní to docela komplikovaně, co se za tím tedy skrývá?

Na zlomek vteřiny během skoku

Jinými slovy, gravitační zrychlení Země je 9,807 m/s^2. Osoba, která bude stejnou rychlostí padat kdekoli na planetě, zažije krátký moment stavu beztíže. „Stav beztíže závisí na směru vašeho letu, nikoli váze nebo výšce,“ uvedl Steven Collicott, profesor z Purdue University v Indianě. Dartnell souhlasí a poznamenává, že myšlenka „beztíže“ je velmi špatně pochopena. „Stav beztíže je spíše jev známý jako mikrogravitace,“ uvádí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

„Zážitek stavu beztíže neznamená absenci gravitace, ale jen to, že volně zrychlujete spolu s gravitací,“ sdělil Dartnell. „Můžete to zažít i skokem ze schodu. Než se dotknete země, vaše tělo bude zlomek vteřiny ve volném pádu.“ Na výlet do mikrogravitace vás může vzít dokonce i běžné letadlo. „Letadla mají velmi zvláštní vlnitou trajektorii pohybu nahoru a dolů. Říká se tomu parabolický let a generuje asi 30 vteřin mikrogravitace,“ dodal.

Vesmírná stanice stále padá

„Samozřejmě nejlepším způsobem pro vstup do stavu beztíže na delší dobu je stát se astronautem a strávit nějaký čas na vesmírné stanici. Ta je totiž na oběžné dráze, pohybuje se tak rychle, že i když vlastně neustále padá, stále Zemi míjí kvůli jejímu zakřivení,“ vysvětluje Dartnell. „ISS a astronauti uvnitř jsou ve stavu neustálého volného pádu, a tedy zakouší mikrogravitační stav beztíže.“ Při opuštění atmosféry na vás má samozřejmě gravitace menší dopad.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Bez ohledu na to, na jakém místě ve vesmíru se nacházíte, neexistuje podle článku v Yale Scientific „nic jako nulová gravitace. Ta je totiž všude.“ Kdekoli byste byli tedy někam přitahováni nějakou gravitací. Lhostejno zda k planetě, hvězdě či černé díře. I když by mohlo trvat roky, než by vás tah dostal, nakonec byste toho bodu dosáhli. V takové situaci byste cítili stav beztíže, ale nebyl by to reálný stav vašeho těla.

Tělo reaguje také negativně

Ačkoli to všechno vypadá hrozně příjemně, Dartnell upozorňuje na nevyhnutelné negativní efekty. „Ačkoli plutí kolem ve stavu beztíže může znít velmi zábavně, pobyt o délce několika měsíců bude mít několik dopadů na vaše zdraví. Kvůli absenci jakékoli silové opozice vám zeslábnou svaly, které se nemusí namáhat. Hlavně ty srdeční, protože nemusí pumpovat krev směrem vzhůru. Kostra reaguje ztrátou vápníku a demineralizací, což vede ke křehkosti.“

„Krátkodobý pobyt v tomto režimu, jaký nabízí například firma Virgin Galactic nebo Blue Origin, má na tělo nejspíš malý efekt, nic dlouhodobého. Asi si všimnete okamžitého zvýšení tepové frekvence nebo zachytíte další reakce spojené se strachem a stresem. Ale i to se dá omezit předchozím tréninkem. I takto radikální změna prostředí pro vás tedy bude o něco známější.“ Kdokoli, komu se taková možnost naskytne, by si to měl vyzkoušet.

Co byste v tomto stavu vyzkoušeli jako první?

Zdroj: LiveScience
Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Zobrazit další články