Náročná hádanka, která se kdysi objevila v sovětském časopise. Dokážete správně odpovědět na 5 zapeklitých otázek?

Obrázek v textu ukazuje otce a syna v bytě. I ty nejmenší detaily mohou prozradit mnohé informace a pomoci odpovědět na záludné otázky.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

V sovětských časopisech ze 60. let byly často extrémně napínavé, ale zároveň velmi složité logické hádanky. Tohle je jedna z nich. Na obrázku níže je vidět malý byt (aspoň tedy podle zobrazeného prostoru), kde se otec a syn věnují svým věcem. Pozorně se na něj podívejte a pečlivě prozkoumejte každý detail. Pak zkuste odpovědět na 5 otázek a otestujte si své deduktivní schopnosti. Rozhoduje opravdu každý detail.

Rébus bytu s otcem a synem

V malém bytě vidíte otce se synem, jednoho u stolu, druhého v koupelně. Na stěnách visí obrázky, v pokoji je stůl a dvě křesla, v rohu komoda se zásuvkami, na ní rádio. Vypadá to na běžný pracovní a školní den, syn se nejspíš právě odněkud vrátil.

  1. Pojmenujte zobrazené roční období.
  2. Určete, o jaký měsíc se jedná.
  3. Je v tomto bytě tekoucí voda?
  4. Kdo další žije v domácnosti kromě otce a syna, které na obrázku vidíte?
  5. Jaké je otcovo povolání?
iZdroj fotografie: StencilPhotos

Interiéry bytů z 60. let mají jakési vnitřní ticho. Předměty v nich totiž nekřičí nahlas žádnou značku, svoji hodnotu nebo jméno slavného designéra, který je navrhl. Ikonou každého obývacího pokoje té doby byl nejspíš vyleštěný příborník Helga pocházející z Německé demokratické republiky. I dnes se dá ještě na některých místech spatřit tento lakonický a hranatý kus nábytku. Zkrátka designový funkcionalismus.

Bližší určení období a dalších věcí

Obrázek je nakreslen v zimě. Chlapec má na nohou plstěné boty a otevřený větrací otvor kamen ukazuje, že jsou vytopená. Výjev je konkrétně z prosince, je otevřena poslední stránka kalendáře na zdi u otce. Chlapec si v koupelně myje ruce v míse, takže tekoucí voda není k dispozici. Panenky a medvídek na jednom z křesel ukazují, že v bytě bydlí nejspíš ještě holčička. Otec je lékař, na stole má reflexní kladívko a kolem krku stetoskop.

Tady zrovna žádný příborník nevidíme, ale možná by se stačilo pouze otočit. Příborníky a sekretáře s prosklenými policemi byly většinou plné porcelánových figurek. A také nádobí, které ovšem poličku neopustilo ani ve svátky. V obchodech se starožitnostmi se dají stále najít ryby, sloni a další prvky, které v 60. letech zdobily interiér pravděpodobně každé domácnosti. Koberce byly čisté, malé a prakticky vždycky vlněné.

Jak jste si při odpovědích na otázky vedli?

Zdroj: ScienceNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Zobrazit další články