Naučte se poskytnout správnou první pomoc osobě, která omdlela. V některých případech můžete nadělat více škody než užitku

Omdlení je ve většině případů zcela jednorázová záležitost, která proběhne bez vážných následků. Některé tělesné stavy mohou jeho riziko zvýšit, například těhotenství žen.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ženy v těhotenství se totiž mnohem snadněji dehydratují. Obdobně velmi silný prožitek způsobený strachem nebo prudká bolest může způsobit krátkodobé mdloby. Obecně je celkem těžké předvídat, jestli někdo omdlí, tento stav má ovšem některá varovná znamení. Patří sem časté zívání, motání hlavy nebo závratě. Pokud už někdo ve vašem okolí omdlí, postupujte podle následujících pravidel a uděláte asi všechno, co bude ve vašich silách.

Bezpečná pozice a probuzení

V první řadě položte postiženého rovně na záda a zkontrolujte, jestli dýchá. Zvedněte mu nohy nad úroveň srdce, čímž obnovíte proudění krve do mozku. Pokud má kravatu či cokoli, co stahuje hrdlo, povolte to. Stejně tak opasek nebo obecně těsné oblečení. K omdlení často dochází omezeným přísunem kyslíku, proto otevřete okna pro zajištění dostatku čerstvého vzduchu. Pomoct může i větrák, který vzduch rozproudí a ochladí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Je docela dobře možné, že omdlení přišlo kvůli absenci jídla. Poskytněte ovocný džus, případně něco sladkého pro navýšení hladiny cukru v krvi, ta je pro mozek naprosto klíčová. V případě, že osoba krvácí z úst nebo zvrací, natočte ji na bok. Pokud nemá omdlení vážnější příčiny, ve většině případů pomine asi do 30 vteřin. Jestli tento stav trvá déle, volejte záchrannou službu a řiďte se instrukcemi, které vám pracovník na lince poskytne.

Rizikové faktory a co nedělat

Hlavními rizikovými faktory jsou situace, kdy osoba omdlévá častěji než jednou za měsíc, je těhotná nebo má srdeční chorobu. I další nemoci mohou k omdlévání výrazně přispět. Stejně tak se jedná o vážnou situaci, pokud dotyčnému po omdlení zmodrají rty nebo se na tváři objeví modrá skvrna. Jasným nebezpečím je situace, pokud se člověk udeří do hlavy, nebo dokonce někam spadne. V tom případě volejte záchranku neprodleně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud se snažíte někoho probrat ze mdlob, rozhodně nepoužívejte triky, které jste viděli ve filmu – pokud se nejednalo o zdravotnický dokument. Nikdy s nikým netřeste ani ho nefackujte. Stejně tak je naprosto nesmyslné polévat člověku vodou tvář nebo na něj křičet. Polštář pod hlavou rovněž není vhodný. Filmy jsou příjemná zábava a oddech, ale jen velmi zřídka je možné je aplikovat na reálný život. Přejeme hlavně, ať se do takové situace nikdy nedostanete.

Zažili jste někdy vlastní nebo cizí omdlení? Jak jste postupovali?

Zdroj: WebMD

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Tomáš Vaculík
Autor článku

Tomáš Vaculík

Zobrazit další články