Jakou úlohu plnil dříve ženský orgasmus? Vlivem evoluce se značně změnil

Orgasmus je tak samozřejmou věcí, že se nad ním nikdo příliš nezamýšlí. Vědci z Yaleovy univerzity v USA se ovšem pozastavili nad účelem ženského vyvrcholení.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Badatelé z více oborů se dlouho snažili pochopit, proč vlastně ženy zažívají orgasmus. Na rozdíl od zcela evidentní funkce u mužů v něm dle některých vědců není patrné žádné biologické zdůvodnění, ačkoliv nesporně zvyšuje šanci na otěhotnění. Nejpodstatnější stránkou je však prosté potěšení. Nedávná studie amerických vědců přitom v tomto směru dospěla k překvapivému závěru. Orgasmus u ženy mohl mít totiž dříve podobnou úlohu jako ten mužský. Takovou, která trvá dodnes například u některých zvířat.

Králíci, fretky nebo kočky

Dříve totiž mohl orgasmus během sexu způsobit u ženy okamžitou ovulaci. Během styku se tak z vaječníku uvolnilo zralé vajíčko. Mnoho druhů zvířat, jako třeba fretky, velbloudi, králíci nebo kočky, to tak dělá stále. Proces ovulace u nich nastává přímo během styku. Lidi a primáti mají odlišný režim. K samotné ovulaci u nich dochází během pravidelného cyklu, který trvá zhruba 28 dní podle konkrétního druhu.

Samice orangutanů mají cyklus dlouhý 29 dní, ty šimpanzí dokonce 37. Podle tvrzení vědců byla v dřívějších stádiích evoluce lidského druhu ovulace vyvolána právě vyvrcholením. Dnes je jeho úloha diskutabilní. Na jedné straně totiž není orgasmus ženy nezbytný pro úspěšnou reprodukci (otěhotní i bez něj), na druhé straně stojí jeho komplexnost. Jde totiž o příliš složitý neuroendokrinní reflex na to, aby vznikl pouhou náhodou.

Potlačení orgasmu u králíků

Aby badatelé svůj závěr prokázali, byl samici králíka vstříknut lék fluoxetin. U králíků ovulace během sexu stále funguje, tento preparát však orgasmus potlačuje. Studie uvádí, že následkem tohoto zákroku se králíkům šance na ovulaci snížila o 30 % ve srovnání se samicemi, které zasaženy nebyly. Problém je, že přesný mechanismus indikace ovulace u králíků není dosud znám. Vědci však tvrdí, že u nich orgasmus hraje silnou roli.

iZdroj fotografie: Pxhere

Ovulace při sexuálním vyvrcholení tedy funguje u mnoha zvířecích druhů, u lidí však svou roli ztratila. Ostatně nejde o jediný relikt evoluce, který v nás nebo v jiném druhu zůstal, přestože už ničemu neslouží. Takových vlastností nebo útvarů už našli badatelé pěknou řádku. Například jeden nerv v těle žirafy je natažen po celé délce jejího krku, přestože spojuje oblasti, které k sobě mají mnohem blíž. Designér by to nikdy nedopustil.

Jaké pocity nebo pnutí vás během orgasmu provází?

Zdroj: PNAS

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Zobrazit další články