Sprchovat se každý den, či nikoliv? Odborníci na to mají jasný názor, vyhněte se fatální chybě

Tohle je spor, který se táhne celou věčnost a jde v něm stále o totéž. Tedy jestli naše tělo potřebuje pravidelnou hygienu, případně jak často ji máme provádět.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Přestože mnoho lidí věří v potřebu striktní denní hygieny, existuje i kritika tohoto postupu. Podle té příliš pravidelná hygiena odstraňuje z kůže přirozenou mastnotu a ochranu, což může vést k dalším zdravotním problémům, uvedla Debra Rose Wilson, Ph.D., MSN, R.N., IBCLC, AHN-BC, CHT. Diskuse na toto téma se opět rozhořela poté, co několik populárních celebrit uvedlo, že nevidí důvod pro denní mytí. Sociální sít Twitter se následně dostala do ostré výměny názorů, což letité téma opět přineslo do centra pozornosti.

Sprcha nebo nikoli?

Podle Derricka Phillipse, dermatologa z Cadoganské kliniky v Londýně, vidí situace jednoduše. Denní mytí je optimální ze společenských důvodů, není ovšem zcela nezbytné v otázce našeho zdraví. Naše tělo se totiž o čistotu umí z velké části postarat samo. Lidská kůže má samočistící mechanismus a přirozeně se loupe a vyměňuje. Drhnutí pomáhá odstranit fyzickou špínu a celý proces urychlit, ale není nezbytné pro naše zdraví ani pro pocit čistoty.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jinými slovy, pokud si dáte denně sprchu, rozhodně se budete cítit čerstvě a čistě a i tak vonět. Ale denní drhnutí od hlavy až k patě vás rozhodně neudělá nijak „čistšími“. Existují i obavy z vysušení kůže, podrážděnosti či infekcí, ale pro to nejsou dostatečné důkazy. Pečlivé denní mytí je tedy pouze zbytečné, ne jakkoli zdraví škodlivé. Kůže je častým mytím sice vysušena, neexistují ale důkazy o škodlivosti v delším horizontu. Pak jen použijte něco na zvlhčení.

Optimální mycí návyky

Pokud jde o konkrétní rutinu denního mytí, záleží to na věku člověka a hlavně jeho životním stylu. Malé děti by se měly mýt denně velmi jemně a také kdykoli se ušpiní. V jejich případě je třeba zabránit hromadění mastnoty a případné infekci. Je ovšem vhodné se vyhnout násilnému drhnutí, které může stále jemnou kůži poškodit. Ano, děti se umí zašpinit často, velmi rychle a také velmi vynalézavě. Univerzálním postupem by ale měla být normální voda.

iZdroj fotografie: Pixabay

Aktivní životní styl může snadno vést k většímu dennímu pocení a pak je zcela v pořádku sprchovat se i víc než jednou denně. Například sprcha po náročném cvičení nebo dlouhé práci je naprosto optimální řešení. Stejné je to v případech teplého podnebí, kdy se tělo logicky více potí, aby udrželo vnitřní teplotu. Najděte si zkrátka postup a frekvenci, která vás udrží ve společensky přijatelné čistotě a té se držte. Vaše tělo se nejspíš postará o ten zbytek.

Žijete nebo pracujete v prostředí, které vyžaduje zvláštní hygienu?

Zdroj: HealthLine

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Tomáš Vaculík
Autor článku

Tomáš Vaculík

Zobrazit další články