Jak běží čas během snění při spánku? Někdy trvá celá noc pár minut, někdy zažijete celý rok života

Během spánku nás sny mohou provést řadou let nebo několika málo momenty, vnímání času v tomto stavu se totiž od toho reálného liší.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Obecně je velmi těžké analyzovat naše snění. Slibný výzkum se ale objevil při použití technik lucidního snění. Jedná se o metodu, při které snící člověk ví, že sní, a může dokonce svoje sny ovládat. Zmínky o lucidním snění se objevují už ve starověku u Aristotela i dalších filozofů. V Tibetu je provozována forma jógy, která tento stav navozuje. Jev byl však vědecky prokázán až koncem 20. století díky Stephenu LaBergeovi.

Rychlost času během snění

Během studie byl například srovnán čas, který byl potřeba k vyřešení stejného úkolu při bdění a při snění. Účastníci studie pohnuli očima, čímž označili začátek provádění úlohy a posléze její vyřešení. Motorické úlohy – například dřepy – zabraly při lucidním snění mnohem delší dobu než v bdělém stavu. Autoři studie došli k závěru, že to má na svědomí absence zpětné vazby od svalů, když se ve snu děje něco tělesného.

iZdroj fotografie: Pixabay

Stejně tak se liší během spánku a snění rychlost neuronového přenosu, což může být dalším vysvětlením této skutečnosti. Někteří lidé si kladou otázku, zda se jejich sny objevují těsně předtím, než se sami probudí. Jednou z teorií je, že pro zapamatování vlastních snů se potřebujeme probudit. To znamená, že sny, které se během noci odehrávají v dřívějších cyklech, jsou na zapamatování mnohem náročnější.

Změna trvání REM fáze

Sny máme během REM fáze, kdy se nám rychle pohybují oči. Tato část spánku se v průběhu noci opakuje a také prodlužuje, nakonec tvoří většinu spánkového cyklu. Pokud jde o samotný čas, obecně není pravda, že by ubíhal nějak rychleji. Víme, kolik hodin jsme spali, a někteří lidé se dokonce umí vzbudit sami od sebe přesně v konkrétní moment. Samozřejmě vnímání času může být zkreslené.

iZdroj fotografie: Pixabay

Co to znamená? Lidé mají sklon přeceňovat čas, který uplyne během prvních hodin spánku, a podceňovat ten z jeho druhé části. Odhady během snění jsou mnohem variabilnější. Někteří lidé dokonce tvrdí, že během jednoho spánku snili o celém svém životě, tedy o rocích naplněných událostmi. Ovšem počítání do sta během snění a během bdění se ukázalo být téměř stejně rychlé.

Zdroj: ScienceFocus

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Zobrazit další články