Více než 50 % těla člověka ve skutečnosti není lidského původu. Jsme plní mikroskopických organismů

Až donedávna žili lidé v domnění, že ví o svém těle všechno. Nové výzkumy však toto vyvrací a přichází s unikátním, šokujícím faktem o stavbě lidského organismu.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Více než polovina našeho těla není lidského původu. Podle šokující studie, kterou zveřejnila BBC, má tělo člověka 43 % lidských buněk, zatímco zbylých 57 % pochází odjinud. Jedná se totiž o tzv. mikroskopické organismy, nikoli naše vlastní buňky. Mnoho lidí tedy žije dodnes ve špatném domnění, a proto se Trish Reynoldsová se svým týmem snaží tento fakt vysvětlit.

Mikrobiom a problematika lidského organismu

Jde o to vědět, že tato skrytá část lidské bytosti, mikrobiom, má neustále se měnící strukturu. Vědci se také začali zabývat problematikou lidského těla a jeho původu. Přišli na to, že 57 % jsou bakterie, plísně a jednobuněčná eukaryota. Ty se nacházejí a šťastně žijí v našich střevech, v dutině ústní, na kůži, prakticky po celém zevním a vnitřním povrchu celého lidského těla. Bakterie výrazně převyšují houby a jiné mikroby. Většina těchto mikrobů se nachází ve střevech. Významnou část z dotyčných 57 % tedy představují střevní bakterie.

Mikroorganismům se nedá vyhnout

Všeobecně tato fakta nezní moc lákavě, ale mikroorganismy hrají velmi důležitou roli při udržování našeho zdraví. Bez ohledu na to, jak důkladně se sprchujete, vždy bude na vašem těle určité množství mikrobů, včetně bakterií, plísní a virů. Původně se věřilo, že v našem těle je 10x více bakteriálních buněk než těch lidských. Podle dnešních odhadů tvoří lidské buňky přibližně 43 % našeho těla. To znamená, že i když se člověk narodí jako organismus tvořený z velké části lidskými buňkami, bakterie a viry přebírají většinový počet.

iZdroj fotografie: Unsplash

Tělo zahlcené mikroby

Výzkumy již prokázaly, že se pozemšťané rodí bez mikroorganismů, ty pak začínají tělo osidlovat už během porodu přirozenou cestou. Následně se do těla dostávají prostřednictvím neustálého kontaktu s vnějším světem. Přibližně už ve třech letech lidského života mají tyto mikroby natolik silnou pozici, že se početně vyrovnají buňkám těla dospělého člověka.

Kombinace vlastní DNA a DNA mikrobů

Vědci si uvědomili, že tito drobní tvorové mohou zcela změnit naše zdraví způsobem, jaký jsme si donedávna možná ani nedokázali představit. Ve světle toho je legitimní se zeptat, co z člověka vlastně dělá lidskou bytost. Nejpřesnější odpovědí by mohlo být, že jde o kombinaci naší vlastní DNA a DNA mikrobů nalezených v našem těle.

Co si myslíte o množství mikroorganismů žijících v lidském těle?

Zdroj: BBC
Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Zobrazit další články