Skotsko jako první země nabízí všem ženám menstruační pomůcky zdarma. Čeká nás revoluce?

Rozhodnutí je výsledkem kampaně trvající čtyři roky. Ta zásadně a od základu změnila veřejnou diskusi a postoje týkající se ženské menstruace.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Příslušná politická dohoda – The Period Products Act – prošla jednomyslně finálním procesem. Lokální úřady tak budou mít povinnost tyto výrobky zdarma zpřístupnit všem, kdo je budou potřebovat. Základem pro tento krok byla práce radních Severního Ayrshiru, kde od roku 2018 poskytovali zdarma tampony a hygienické ručníky. Kampaň byla vedena Monicou Lennon, mluvčí skotských labouristů v oblasti zdravotnictví. Ta prohlásila, že pro Skotsko jde o den, na nějž mohou být hrdí.

Obrovský rozdíl v životech obyvatel

Podle Lennonové je tohle obrovský skok pro ženy, dívky a kohokoli dalšího, kdo menstruuje. Na místní úrovni už došlo k velkému pokroku, stejně jako v komunitách. To zaručilo všem potřebnou důstojnost během tohoto ženského období. Stejně tak došlo k masivní změně v tom, jak je ženská menstruace vnímána veřejností. Ještě před pár lety by totiž o tomhle neexistovala diskuse ani ve skotském parlamentu a teď je to mainstream.

iZdroj fotografie: Pixabay

Během pandemie koronaviru se totiž rozšířila tzv. menstruační chudoba (period poverty), tedy neschopnost žen dovolit si pravidelně potřebné hygienické produkty. O tomto jevu informovaly charitativní organizace napříč zemí. Dřívější výzkumy provedené skupinou Women for Independence odhalily, že tento problém potkal skoro pětinu žen. To má značný dopad na obecnou hygienu, zdraví a celkovou kvalitu života. Tyto nákupy jsou totiž nevyhnutelné.

Podoba a budoucnost legislativy

Schéma, které bude Skotsko stát skoro 9 milionů liber ročně, bude uplatněno paušálně. Legislativa se dále zaměří také na školy či univerzitní koleje, kde budou produkty také zdarma k dispozici. Premiérka Nicola Sturgeon to oznámila v roce 2017, což bylo první prohlášení tohoto typu na světě. Skotská vláda také financovala projekt v Aberdeenu, který doručoval hygienické potřeby nízkopříjmovým domácnostem. Podpořeny byly i místní radnice, aby v této aktivitě pokračovaly.

iZdroj fotografie: Pixabay

Prozatím se také připojily restaurace, hostince, a dokonce fotbalové kluby, a to nezávisle na veřejné kampani. Začalo být stále běžnější vejít kdekoli ve Skotsku na dámské toalety a najít stojánek s potřebami u umyvadla nebo někde poblíž. Pracovníci kampaně uvedli, že okolní svět tento proces velmi pečlivě pozoruje. Dle Lennonové jde v době pandemie o důležitou zprávu, že práva žen a dívek se dají nadřadit politické agendě.

Jak se na tento krok Skotska díváte?

Zdroj: TheGuardian

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články