Šíří očkovaní lidé covid-19 stejně jako ti neočkovaní? Pravda o vakcínách odhalena v plné kráse

Pandemie covidu-19 si vyžádala už asi 5 milionů životů. V této době se ovšem výrazně daří jedné společenské skupině, a sice konspiračním teoretikům.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mýtů a fám ohledně očkování je plný internet. Způsobuje vakcína potraty? Nikoli. Nemůžu si místo toho prostě vzít Ivermectin? Rozhodně ne, a pokud to uděláte, připravte se na vysoké riziko nežádoucích účinků. A ta nejoblíbenější: Má kvůli vakcíně kamarád bratrance Nicki Minaj obrovská varlata? Dalším případem z poslední doby je to, že očkovaní lidé roznášejí virus naprosto stejně jako ti neočkovaní. Někdy je to uvedeno jako důvod přehnané opatrnosti, podotýká Craig Spencer.

Vakcínu ano, či ne? O to tu běží

Roznášení viru očkovanými může posloužit jako zdůvodnění postoje oběma stranám. Někdo neopustí svůj dům po celé tři měsíce, přestože má všechny tři dávky. A je to kvůli údajné totožné míře roznášení viru. V opačném spektru je pak ten, kdo o očkování nestojí, protože proč by se namáhal? Očkovaní ho přece roznáší úplně stejně, ne? Takže je čas podívat se tomu na zoubek, v čemž pomůže Craig Spencer z univerzity v New Yorku.

iZdroj fotografie: Pixabay

Je potřeba si nejdřív vyjasnit základní věc – očkovaní neroznáší virus „stejně“ jako ti neočkovaní. Dokonce i ve Spojených státech, kde je očkovaná víc jak polovina populace, jsou za valnou většinu přenosů odpovědní právě neočkovaní. Není přitom těžké odhadnout, odkud se vzalo to zmatení, protože uplynulý půlrok byl doslova tornádem matoucích zpráv a zpravodajských titulků, které si navzájem odporují.

Když věda bojuje s jazykem

Problém, který se tu objevuje, nemá tolik co dělat s vědou, ale spíš s jazykem, pojmy, a hlavně nešikovným vyjadřováním – a jeho ještě horším výkladem. Tvrzení o stejné míře přenosu může být pravdivé, pokud mluvíme o očkovaných lidech, kteří jsou nakažení koronavirem. Pokud ale mluvíme o očkovaných lidech jako celku (zdravých i nakažených), pak to není pravda v žádném úhlu pohledu. Rámec onoho sdělení postrádá totiž základní okolnost.

iZdroj fotografie: Pxhere

„Aby kdokoli mohl šířit koronavirus, musí ho v první řadě sám mít,“ uvádí Spencer. A očkovaní lidé mají mnohem nižší šanci, že ho vůbec dostanou. Tečka. Ohledně průlomových případů s nakaženými očkovanými – ano, mohou být stejně infekční jako neočkovaní. Jenže na rozdíl od nich jsou nakažliví kratší dobu a mohou v sobě mít mnohem menší virovou nálož. V obou případech jsou tedy proti neočkovaným ve výhodě.

Srovnání s řáděním ve městě

Rozdíl mezi očkovanými a neočkovanými se dá přirovnat k pohybu ve městě. V neočkované populaci se virus pohybuje po dálnici a mnoha odbočkami s dostatkem čerpacích stanic. V očkované se ztratí v bludišti slepých uliček a záhy mu dojde palivo. Může si samozřejmě najít únikovou cestu na dalšího člověka. Jenže v naprosté většině případů zjistí, že je odříznutý od všech možností, a jeho cesta záhy skončí.

iZdroj fotografie: Pxhere

Ještě jeden příklad s oslavou. Když se vloni v červenci sešlo 30 lidí a začala se mezi nimi šířit varianta delta, 6 očkovaných se jí vyhnulo. Zbývajících 24 mělo tudíž mnohem větší šanci nemoc dále roznášet, protože ji zkrátka chytli a ostatní ne. Jednoduše nemůžete nikdy šířit nemoc, kterou sami nemáte. Navzdory všem obavám z oslabené imunity je očkování nejlepší obranou proti této infekci – kdo ji nemá, nemůže ji poslat dál. Nehledejte v tom složitosti.

Do které skupiny se řadíte vy?

Zdroj: IFLScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Zobrazit další články