S kolísající hladinou ženského estrogenu může vznikat větší chuť na alkohol

Alkohol je metla lidstva a čím dál více lidí mu podléhá. Ne ovšem vždy si za to můžeme úplně sami, protože ve hře jsou i další faktory. Člověk má samozřejmě možnost volby se vždy rozhodnout, zda bude pít nebo nebude, ale jak jistě víte, není to vždy úplně snadné.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Podle dlouhodobých průzkumů mají s alkoholem problémy více ženy než muži. Možná se vám to může zdát zvláštní, protože s alkoholem jsou viděni spíše muži v hospodách, ale je tomu opravdu tak. Alkoholu dlouhodobě podléhají spíše ženy.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Nejenom víno je populárním alkoholickým nápojem

Za alkoholismus mohou hormony

Podle nových výzkumů v oblasti neurovědy za to může kolísající hladina ženského pohlavního hormonu estrogen. U testovaných myších samic bylo zjištěno, že kolísající hladina estrogenu může zvyšovat touhu po užívání alkoholu. Rozmotání zapojených sexuálních drah by tedy mohlo pomoci odhalit léčbu sexuálních poruch, neboť podle vědců za to může právě alkohol.

Rekreačním užíváním k problémům

Rekreační užívání alkoholu je velmi nebezpečné, protože máme stále pocit, že to máme pod kontrolou. Stačí ovšem chvilka nepozornosti, a takové obyčejné rekreační užívání může přerůst v něco mnohem horšího. Tím máme na mysli samozřejmě nadměrné pití a užívání alkoholu. Ženy jsou k těmto negativním návykům mnohem náchylnější a alkohol má na ně mnohem horší účinky než na muže. Může za to právě pohlavní hormon estrogen.

Na samce to nepůsobí

Vědci aktivovali estrogenové receptory u myší a sledovali, jak tato aktivace ovlivní účinky alkoholu na mozek. Tato aktivace způsobila, že neurony v reakci na alkohol vystřelily mnohem výše, než je obvyklé. Toto nadměrné zvýšení souvisí se zvýšením hladiny dopaminu, což se může projevit lepším a silnějším pocitem odměny a radosti z pití. Jakmile snížili receptory, chování se snížilo u samic, ale u samců se nic podstatného nestalo, i přesto, že mají v mozku také estrogen.

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Zobrazit další články