Stárnou ženy rychleji než muži, nebo je to jen zdání? Nepopiratelné důvody, proč tomu tak je

Skutečnost, že ženy žijí déle než muži, není žádná novinka ani tajemství. A i když to pro ženy zní jako dobrá zpráva, přece jen je zde i stinná stránka.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ženy totiž obecně stárnou rychleji a existuje pro to hned několik důvodů. Vzhledem k přítomnosti těhotenství, menopauzy a dalších faktorů se tomu vlastně ani nelze divit. Asi nejsilnějším faktorem tady je stres, který však může bez rozdílu zasáhnout obě pohlaví. Na ženy má ovšem mnohem větší dopad. Jsou obecně náchylnější k nervovému zhroucení, zvláště pokud se jedná o stres spojený s pracovními záležitostmi.

Hormony a těhotenství

Hormony v lidském těle nás ovlivňují po celý život bez ohledu na pohlaví. Jenže ženy jsou hormonálními změnami a výkyvy ovlivněny výrazně více. V první řadě je hormonální nerovnováha základem depresí. A konstantní stres doplněný navíc těmito výkyvy vede nevyhnutelně k rychlejšímu stárnutí organismu. Stárnutí je v zásadě projev opotřebování organismu a stres vyčerpává celé lidské tělo.

iZdroj fotografie: Pixabay

Dalším kritickým faktorem je těhotenství, které zasahuje pouze ženy. Podle studie provedené univerzitou George Masona způsobí jedno těhotenství zestárnutí vzhledu o 11 let. Příčina tkví v tom, že ženy, které porodily, mají kratší telomery než ty, které jsou bezdětné. Právě kratší telomera, tedy koncová část chromozomu, je odpovědná za starší vzhled. Kromě toho těhotenství samo je pro tělo zátěží, což tento proces ještě urychluje.

Kůže a testosteron

Podle dermatologů je mužská kůže o 25 % silnější než ta ženská. Konkrétní tloušťka se může lehce lišit, poměr ovšem zůstává. A i když to vypadá, že muži mají méně vrásek, jejich se nachází o něco hlouběji než ty na ženské kůži. Za mladou ženskou tvář je odpovědný estrogen, zatímco u mužů je typický testosteron. A vysoká hladina testosteronu zpomaluje celý proces stárnutí. Estrogen sice také, jenže jeho produkce s věkem mnohem rychleji klesá.

iZdroj fotografie: Pixabay

Na závěr faktor, který je opět vlastní jen ženám, a to je samozřejmě menopauza. Během ní dochází u žen ke ztrátě hormonů, což má na proces stárnutí opět výrazný vliv. Tělo zkrátka přestane produkovat vysoké dávky kolagenu. Hlavním projevem jeho nízkého množství je ztráta elasticity kůže. Každá změna, která se pak ve vzhledu ženy stane, už se jen těžko spraví vlastní silou organismu. Jak vypadáte na svůj věk vy – spíše staře, nebo mladě?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Zobrazit další články