Proč rostou nehty na rukou rychleji než na nohách? Příčin je několik, odborníci vyložili všechna fakta na stůl

Nehty na rukou nás obecně chrání před viry a bakteriemi. To ale nezdůvodňuje, proč rostou mnohem rychleji než ty na nohách. Takže zase přichází ke slovu věda.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Všechny buňky našeho těla potřebují pro růst některé věci, jako je energie, výživa a cirkulace krve. Právě tyhle okolnosti nejspíš stojí za pomalým růstem nehtů na nohou. Jistě, obojí nehty jsou součástí našeho těla, jenže organismus se k nim zkrátka chová odlišně. Na rukách nenosíme ponožky ani boty, jen v zimě občas rukavice. Proto ruce dýchají mnohem víc než nohy a také se k nim z oběhu dostává mnohem více krve.

Mnohem blíže našemu srdci

Stránku s vyživováním nehtů na rukou podporuje také prostá skutečnost, že jsou na rozdíl od chodidel mnohem blíže srdečnímu svalu. Proto se toho k nohám dostane méně, takže mají méně kyslíku na tvorbu nových buněk. Výsledkem je pak neodvratně jejich pomalý růst. Navíc to vysvětluje i zpomalení v zimě, protože čím chladněji, tím pomalejší je i oběh krve v těle. Další potřebnou věcí pro růst jsou živiny a u nehtů to není jinak.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Možná jste si všimli, že když používáte speciální kosmetiku nebo začnete se zdravou stravou, vaše nehty rostou ještě rychleji. Jenže opět, do nohou se i tak dostane méně živin, takže přes veškerou případnou snahu o vylepšování jsou na tom ty na palcích a dolních prstech vždycky hůř. Za normálních podmínek rostou naše nehty na rukou asi o 3,47 milimetru za měsíc (0,1 milimetru za den) a ty na nohou o 1,62 milimetru za stejnou dobu.

Menší trauma nehtů na nohou

Nedávná teorie pracuje s myšlenkou, že roli hraje i sklon nehtu k traumatu, tedy poškození. Jen si vzpomeňte, kolikrát vám něco spadlo na nohu, o něco jste zakopli, kopli do dveří a podobně. Stejně tak si můžete nehty zranit během manikúry nebo dalších zdravotnických zákroků. Během oprav dochází k větší produkci buněk, takže co je více poškozeno, roste rychleji. Nehty na rukách si v mikroměřítku poškozujeme prakticky neustále.

iZdroj fotografie: Pxhere

Obecně platí, že mužům rostou nehty rychleji, je zde ale jedna výjimečná situace – u žen zrychlí růst nehtů během těhotenství. Nehet malíčku taky roste pomaleji než na ostatních prstech. Rychlost dále ovlivňuje dominance ruky, protože je pak aktivnější než ta druhá. Schválně si to zkuste srovnat, jestli bude výsledek pozorovatelný, ať už jste praváci, nebo leváci. Poruchy růstu mají většinou na svědomí genetické dispozice.

Používáte na nehty nějaké zvláštní přípravky?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články