Prezervativ neslouží jen jako ochrana před početím. Lze s ním také v přírodě rozdělat oheň, a to i v hlubokém mrazu

Možnosti využití prezervativu jsou vcelku početné. Kromě klasické ochrany proti početí si ho oblíbili i trampové, kteří s ním například rozdělávají oheň.

i Zdroj fotografie: Pxhere
                   

Tramping sice není v současné době tak rozšířený, jak býval, ovšem stále se najdou tací, kteří vyrazí na několikadenní výlet do přírody, přičemž si s sebou nesou jen minimum věcí. Abyste v „divočině“ strávili kvalitní čas, je důležité sbalit si jen ty věci, které mají vícero možností využití. Ušetříte tím drahocenné místo a pohodlně si vystačíte s menší krosnou. Jednou z nezbytností je například prezervativ. Ten má sám o osobě nespočet možností využití – s jeho pomocí dokážete kupříkladu rozdělat oheň.

Prezervativ nabízí všestranné využití

Přijde-li řeč na mužskou ochranu proti početí čili prezervativ, řada z vás se dostává do rozpaků. O tom, že je možné tuto pomůcku využít i jiným než klasickým způsobem, často nechcete ani slyšet. Pravdou tak zůstává, že prezervativ je svým způsobem většinou společnosti nedoceněný. Díky svým vlastnostem ovšem nabízí celou řadu možností využití – od improvizovaného polštářku až po prostředek, který vám pomůže s rozděláním ohně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V případě, že si pro svůj pobyt v přírodě do krosny přibalíte i krabičku prezervativů, rozhodně neprohloupíte. Oceníte je zejména při řešení situací, které vyžadují dávku improvizace. Může například posloužit jako vak na vodu – při vložení do ponožky, která mu poskytne ochranu, pojme 1–2 litry vody. Jiným příkladem jeho využití je improvizovaný plovák, voděodolný obal na drobnosti, škrtidlo, guma do praku, náhrada kusu provazu či jako nouzový polštářek (stačí ho částečně nafouknout a obalit látkou).

Jak s pomocí prezervativu snadno rozdělat oheň

Kromě vyjmenovaných způsobů můžete prezervativ použít i jako jednu z metod rozdělání ohně. Obecně jsou nejčastějšími způsoby rozdělávání ohně v přírodě tření a křesání. Abyste získali oheň křesáním, vyžaduje to určitou dávku zručnosti a cviku, což tento způsob činí poněkud obtížným. Úplně bez problému není ani tření – tento postup vyžaduje suché dřevo. Nejjednodušším se tedy stává použití prezervativu, s jehož pomocí rozděláte oheň i v nepříznivých podmínkách (například ve sněhu či v sychravém počasí).

Ze všeho nejdříve naplňte prezervativ dostatečným množstvím vody (přibližně 1 až 1,5 litrem) a na volném konci ho zauzlujte. Tímto krokem získáte improvizovanou lupu, která dokáže pod nastavením správného úhlu koncentrovat sluneční paprsky do jednoho bodu na hořlavý materiál. Ten umístěte například na víčko od ešusu či nějaký jiný – suchý – povrch. V momentě, kdy se z něj začne kouřit, nebo se dostatečně nažhaví, přidejte postačující množství troudu a rozfoukejte oheň. Ten následně přeneste do připraveného ohniště a udržujte.

Jaký způsob rozdělávání ohně v přírodě jste již vyzkoušeli?

Zdroj: ScienceNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Zobrazit další články