Avatar není jen koncept Jamese Camerona. Modří lidé kdysi skutečně existovali a mohlo za to křížení v rodině

Modré zabarvení kůže se může zdát jen jako vlastnost ze šmoulí vesnice nebo dalších fiktivních míst. Jedna farmářská rodina ovšem takovou barvu kůže skutečně měla.

i Zdroj fotografie: Herbert L. Fred / Creative Commons / CC BY
                   

Vzácná genetická vlastnost se projevila v Kentucky a mohly za ni svazky v rodině, které trvaly po dlouhé generace. Šokující událost byla prozkoumána v roce 1982 článkem Cathy Trost z University of Indiana. Příběh těchto apalačských „Avatarů“ se do centra pozornosti dostal poté, co se v roce 1975 narodil s modrou kůží Benjamin „Benjy“ Stacy. Zprávu poskytly ABC News a lékaře tato skutečnost naprosto šokovala, takže ho hospitalizovali.

Rodina s vzácnou krevní chorobou

Ocitl se tak v University of Kentucky Medical Center, které leželo skoro 200 kilometrů od Hazardu, jeho rodného města. Jak se ukázalo, cyanóza (tedy modré zabarvení) tohoto potomka se táhla v dlouhé linii šmoulích obyvatel Kentucky až do roku 1820. Tehdy se do Východního Kentucky přistěhoval francouzský sirotek Martin Fugate a potkal tu Elizabeth Smart. Ačkoli nebyli příbuzní, oba měli gen nesoucí methemoglobinemii.

iZdroj fotografie: Owlcation / Creative Commons / CC BY-SA

Jde o velmi vzácnou chorobu, která se projevuje, když mají červené krvinky abnormální množství methemoglobinu. Jde o formu hemoglobinu, která nedokáže přenášet kyslík. Kvůli nedostatku kyslíku jsou tak postižení zabarvení do modra, mají fialové rty a čokoládové oči. Jejich vzhled tak silně připomíná Fialku z Karlíka a továrny na čokoládu poté, co se jí stala borůvková nehoda. Byla sice neuvěřitelně ohebná, ale měla přesně tuto barvu.

Místo, odkud se nedalo nikam dostat

Elizabeth porodila sedm dětí, z nichž 4 měly kobaltové vzezření. Protože je gen recesivní, neovlivnil by další generace. Jenže Fugatesovi si začali brát členy vlastní rodiny. Podle odborníků se k incestům uchýlili v důsledku extrémní izolace. Východní Kentucky nemělo silnice a železnice se tam nedostala až do počátku 20. století, jak uvádí AllThatIsInteresting. „Když se v této zemi usadili, tak tu prostě žádné cesty nebyly,“ uvádí Dennis Stacy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

„Bylo těžké dostat se kamkoli jinam, proto se prostě brali mezi sebou.“ Syn Martina a Elizabeth Zachariah si vzal vlastní tetu a další svazky vznikly mezi bratranci a sestřenicemi. Stejně tak mezi potomky dalších rodin jako Combs, Smith, Ritchie a Stacy. Netrvalo proto dlouho a vznikla rodinná modrá skupina. Dnes virální fotka se datuje do začátku 20. století. Ukazuje zábavné azurové zabarvení, které připomíná staré doby avatarských cosplayerů, tedy kostýmy.

Místní je berou, ale je to už otrávilo

Podle webu Science 82 byla nejmodřejší ze všech Luna Stacy, dítě Levi Fugateho a jeho sestřenice Hannah Richie. Sestra Carrie Lee Kilburn popsala ženu jako „kompletně namodralou“ se rty temnými jako modřina. Navzdory této podivné vizáži se obyvatelé problémové lokality za rodinu postavili. Jeden z fanoušků prohlásil: „Vypadají jako všichni ostatní, akorát mají modrou kůži.“ Počátkem 60. let se ovšem objevil odpor.

Nikoli obyvatel, ale rodiny k této barvě. Dva z nich se dokonce vypravili k hematologovi, aby s jejich stavem zkusil něco udělat. Už je to otravovalo natolik, že nechtěli jít ani do čekárny. Nicméně po diagnóze se objevila možnost léčení – skrze více modré. Lékař zkrátka podal barvivo zvané metylenová modř, které pomohlo tělu změnit methemoglobin na hemoglobin. Už minuty po strávení se jejich kůže začala zbarvovat do růžová. Rty jim ovšem stále zmodrají, když je zima.

Jak jste kdy měli zabarvenou kůži?

Zdroj: NYPost
Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Zobrazit další články