Necháváte si přes noc šperky a spíte s nimi? Ničíte sebe i je. Náušnice, řetízky, náramky ani prstýnky do postele nepatří

Mnoho lidí má natolik osobní a srdci blízké šperky, že je nikdy nechtějí sundat – ani v posteli. Přitom si ale neuvědomují, že má tento návyk svá rizika.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

I když hodně lidí se šperky opravdu spí, existuje několik důvodů, proč je lepší to nedělat. Dost možná vás zbavení se tohoto zlozvyku ušetří i některých zdravotních problémů, které vás trápí už dlouhou dobu. Jen vás možná nenapadlo, že jsou spojeny právě s cennými kovy přítomnými na těle v době nočního odpočinku. Neustálé nošení navíc neprospívá ani samotným šperkům, minimálně jejich vzhledu.

Obtíže ranního stahování

Možná jste si při ranních úkonech všimli, že vaše ruce i prsty vypadají trochu větší. Je to proto, že během spánku ležíme v klidu a v tkáních se tak hromadí tekutiny. To způsobuje, že jsou prsty ráno lehce oteklé. Jestli tedy usnete s prstenem na ruce, ráno bude jeho sundání mnohem náročnější. Nejspíš se v takovém případě neobejdete bez tekutého mýdla nebo trochy rostlinného oleje. Případně dejte ruku na chvíli do ledové vody, aby otok opadl.

iZdroj fotografie: Pxhere

Co se týče řetízků – a čehokoli kolem krku –, riziko je nejspíš evidentní. Zvláště pokud se hodně vrtíte a převalujete, může se vám šperk snadno zachytit ve vlasech nebo utáhnout okolo krku. Neustálé škrábání a otlaky na kůži možná nejsou takový problém, ovšem klidný spánek je nezbytný. Výraznější přívěsky na řetízku vás mohou také snadno tlačit do kůže nebo rovnou bodnout. Když se s takovým kouskem opravdu nechcete rozloučit, zkuste například kapsičku pyžama.

Podrážděná kůže a natažené ušní lalůčky

Některé kovy – například nikl – i další materiály používané ve šperkařství mohou snadno podráždit vaši kůži, ačkoli za běžného režimu si toho nemusíte všimnout. Když je ale takový materiál celou noc přitisklý na vašem rameni nebo ruce, ráno rozdíl nejspíš poznáte. I když klasické zlato a stříbro je obvykle bezpečné, často tyto kovy nebývají zcela čisté a obsahují i další složky. V případě, že víte o takové citlivosti, volte šperky se 14 karáty nebo čistší.

iZdroj fotografie: Pxhere

Spaní s náušnicemi je asi nejrizikovější případ, protože ušní lalůčky jsou na tento druh tahu zvlášť citlivé. I když máte zdánlivě lehké náušnice, koncová část ucha časem ztrácí svou pružnost. Jestli jim tedy nedopřejete na noc odpočinek, setkáte se později s citelným protažením ušních lalůčků. Náušnice mohou navíc začít nelibě zapáchat, protože sekrety vylučované kůží se smíchají s mrtvými bakteriemi. A to pro své ozdoby rozhodně nechcete.

Ložiska pro bakterie a tmavnutí kovů

I šperky všeho druhu potřebují pravidelnou údržbu. Dlouhodobý kontakt s tělem pod nimi způsobuje hromadění nejrůznějších nečistot. Zvláště tehdy, pokud máte výrazně aktivní život a přecházíte i se šperky z prostředí do prostředí. Je pak jedno, jak jsou decentní, vznikají pod nimi nenápadné nánosy, které jsou výborným prostředím pro růst nejrůznějších breberek. Stejně jako pravidelně čistíte vlastní tělo, dopřejte stejný servis i svým šperkům.

iZdroj fotografie: Pxhere

Šperky nosíme proto, abychom dobře vypadali. Jenže to jde dost obtížně, pokud ony samy nejsou přílišnou vizitkou. Tam, kde se kovy často setkávají s kůží, dojde ke vzniku patiny a dalších „vzorů“. Proto jsou například kliky starého nábytku v takovém stavu – dochází k oxidaci. Jestli chcete pro prstýnky a náhrdelníky to nejlepší, opatřete jim vlastní postýlku. Ideálně v podobě kvalitní šperkovnice, kde jim bude dobře. I pro váš odpočinek to bude lepší.

Kolik oblíbených kousků si necháváte i na loži?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Ladislav Podešva
Autor článku

Ladislav Podešva

Zobrazit další články