Vědec testoval, jaké dopady má spánek kratší než 6 hodin: „Smrtelné nemoci mají s tím mají výraznou souvislost“

Nedostatek spánku vede u člověka k mnoha efektům. Budete zoufale chtít kávu, vaše kognitivní schopnosti jsou na nule a nepochybně se nevyhnete silné podrážděnosti.

Nedostatek spánku koukání do telefonu i Zdroj fotografie: iStock
                   

Neurovědec Matthew Walker ovšem odhalil dopady, které sahají daleko za několik šálků kávy. Nemusíte být vědec, abyste odhadli, že nedostatek odpočinku vám na výkonu rozhodně nepřidá. Ale coby zakladatel Centre for Human Sleep a autor více než 100 prací na toto téma rozhodně ví, o čem mluví. Téma rozebíral i v podcastu The Joe Rogan Experience v roce 2018. Dotkl se zejména toho, jak může být náš spánek ovlivněn prostředím.

Dejte sbohem kondici, hlavně sexuální

Zabýval se dále působením drog, alkoholu a následně dopadů mizerného spánku na celkové lidské zdraví. Podle Walkera muži, kteří si každou noc dopřejí nejvýše 6 hodin spánku, mohou očekávat nižší hladinu testosteronu, ekvivalent někoho o 10 let staršího. Ano, když je člověku kolem 20, je těžké odolat vyhlídce večerů a nocí strávených v baru. Protože většinou vás druhý den ráno dostane na nohy jedna káva i tehdy, když jste tělu dopřáli jen několik hodin odpočinku. A vydržíte dlouho.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Mějte ovšem na paměti, že mezitím mohou rapidně stárnout a odumírat vaše sexuální hormony. „Nedostatek spánku vaše stárnutí urychlí o celou dekádu. Minimálně v ohledu celkové kondice, zdraví, plodnosti, síly svalů či sexuálního výkonu,“ vysvětluje. Pro dospělého člověka je silně doporučeno v průměru 8 hodin spánku každou noc. Walker ovšem podotýká, že lidé obvykle za tímto penzem dosti výrazně zaostávají.

Jsme velmi specifický živočišný druh

V interview pro Berkeley Psychology vysvětluje, že lidský druh je v tomto ohledu zcela jedinečný. Jako jediní živočichové si totiž naprosto cíleně odpíráme spánek, aniž bychom z toho měli jakýkoli reálný přínos. „Hodně lidí projde svými životy ve stavu silné nedospalosti, aniž si to však reálně uvědomují,“ dodává. Nedostatek spánku byl přitom definován jako 6 nebo méně hodin odpočinku za noc. A dopady se neomezují jen na málo testosteronu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Krom toho čekají takového člověka i výrazné problémy se soustředěním, pamětí a imunitním systémem. Nedostatek spánku tak může vést i k výrazně kratší délce života, dodává Walker. „Prakticky každá nemoc, která zabíjí lidi v rozvinutých zemí, má výraznou souvislost s nedostatkem spánku. Klasický výrok, že se vyspíte až v hrobě, je tak ve skutečnosti smrtelnou radou. Jde v zásadě o velmi dobrou cestu, jak zemřít opravdu brzo.“

Spánkové požadavky podle věku

Je na místě podotknout, že potřebná délka spánku se během lidského života mění a to samé platí člověk od člověka. Uvedená doporučení platí hlavně pro zdravé dospělé jedince a ty, kteří netrpí spánkovými poruchami nebo dalšími souvisejícími potížemi. Odklon na druhou stranu nemusí nijak škodit, silný odklon je však poměrně vzácný. Potkává-li vás taková situace skutečně pravidelně, může jít o projev dalších zdravotních problémů.

Zdravý spánek u novorozenců je 14–17 hodin, u kojenců 12–15, batolat 11–14, předškoláků 10–13. U dospělých je doporučená délka 7–8 hodin. Z toho plyne, že doba se postupně zkracuje, což platí do konce života. Hlavně u seniorů se objevuje trend potřeby odpočinku jen několika málo hodin. V případě chorob či postižení může být ovšem stav zcela opačný. Ale až budete příště volit mezi TikTokem a Netflixem, zamiřte radši rovnou do postele.

V jakém věku jste toho naspali skutečně nejméně?

Zdroj: PubMed
Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Zobrazit další články