Chodíte v zimě častěji na záchod? Nebojte, tato otravná činnost má jednoduché vědecké vysvětlení

Možná jste si všimli, že se váš močový měchýř hlásí o slovo mnohem víc, když je venku zima. Jde o zcela přirozený jev a vysvětlení je čistě fyziologické.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Abychom mohli postupně porozumět tomuto fenoménu, je třeba osvětlit základní věc. Lidské tělo má v zásadě jen dvě možnosti, jak se zbavit jakýchkoli přebytečných tekutin. Tou první je pocení, které je následkem mnoha tělesných pochodů, během nichž vzniká teplo. Tělesnou teplotu zvyšuje také teplé počasí, fyzická aktivita nebo horečka. Pocení je tak pro organismus hlavně chladicím systémem, jako klimatizace v budovách.

Pocení skrze kůži nebo skrze měchýř

Druhou cestou je pak vyloučení tekutiny močením. Voda, kterou strávíme, je vstřebána zažívacím systémem, a dále putuje do krve. Z ní pak přebytečnou zachytí ledviny a odvedou ji do měchýře, odkud je vyplavena ve formě moči. Nejjednodušším závěrem celého tohoto procesu je skutečnost, že když je v zimě chladno, potíme se výrazně méně. A když není k dispozici pot, zůstává tělu jen druhá možnost, pokud potřebujte vodu vyloučit.

iZdroj fotografie: Pxhere

Ačkoli je tohle všechno pravda, vysvětlení vyšší potřeby je trochu složitější a jde o tzv. diurézu z chladu. Jedná se o zvýšenou produkci moči tehdy, je-li tělo vystaveno chladnému prostředí. Možná jste zachytili, že když je vedro, vaše tělo je jaksi nafouklejší, což je důsledek většího zadržení tekutin. Během zimních období se pak projevuje opak – tělo se celkově stáhne a obvykle tekutiny příliš nezadržuje.

Vnitřní vlhkost podle vnější teploty

Čím více chladu, tím více stažení těla a tudíž nižší udržení vody, tedy vytváření více moči. Tělo tak reaguje na vnější chlad a chrání samo sebe. Současně taky posílá více krve do orgánů a redukuje její proudění do vzdálenějších lokalit. Proto si v zimě potřebujeme zahřívat ruce i nohy. Toto opatření způsobuje obecně stahování cév a zvyšuje také tlak na ledviny. Ty mají za úkol uvolnit tento tlak vypuštěním nepotřebné tekutiny, což skončí močením.

iZdroj fotografie: Pxhere

Chladová diuréza je také celkem při podvodních aktivitách, jako je třeba potápění, při kterých je tělo dlouho v chladném prostředí. Kromě toho potápěči také podstupují postupné změny tlaku v závislosti na hloubce ponoření. Celkově není možné určit „správnou“ míru močení v závislosti na podmínkách. Frekvence závisí také na stravě, životním stylu, stresu a fyzické aktivitě. V průměru ale člověk vylučuje 6 – 7 krát za den a jednou za noc.

Pozornost při větší frekvenci

Pokud vaše frekvence návštěvy koupelny kvůli malé potřebě přerůstá výrazně přes tento průměr, není od věci poradit se lékařem. Zvláště tehdy, pokud jde o noční čas a vaše životospráva se nijak nezměnila. Může se také stát, že máte nutkavou potřebu ulevit si, ale ve výsledku z vás skoro nic nevyjde. Jde obvykle podráždění měchýře v důsledku infekce močových cest. Na vině může být příliš kávy, stres, případně dehydratace.

iZdroj fotografie: Pxhere

Někdy pomůže napít se většího množství vody, takže příští „dávka“ močovou trubici propláchne a infekci odstraní. Zažíváte-li ovšem při močení bolest, nemáte nad měchýřem kontrolu nebo má moč odlišnou barvu, vypravte se na urologii nebo za praktikem. Dávejte také pozor na to, jak často chodí na záchod vaše děti. Pro malé děti je občasné pomočení normální, může jít ale i o problémy měchýřem nebo poruchu rychlosti vývoje.

Trápila vás někdy infekce měchýře? Co zabralo?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Zobrazit další články