Personalizovaná vakcína proti rakovině: Výrobci hlásí průlom, látka má zatím výborné výsledky

Firmy Moderna a Merck zaznamenaly další velký úspěch s výsledky výzkumu mRNA vakcín. Ty byly použity v boji proti covidu-19, technologie ale slibuje ještě další využití.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Testování proti rakovině dokázalo snížit riziko recidivy a úmrtnosti téměř na polovinu. Týkalo se to pacientů s melanomem ve 3. a 4. stádiu. Obě společnosti už delší dobu pracují na personalizované vakcíně proti rakovině na mRNA principu. Ta má připravit imunitní systém tak, aby tělo následně reagovalo na specifický typ rakoviny u daného pacienta. A podle všeho jde jejich testování podle plánu, což potvrzuje i ICR se sídlem v Londýně.

mRNA vakcína a konkrétní lék

Institut pro výzkum rakoviny pokládá nejnovější výsledky za „vzrušující“. Dle jeho stanoviska má právě technologie mRNA v boji proti nádorovým onemocněním velký potenciál. Obě firmy uvedly, že jejich vakcína mRNA-4157/V940 snižuje v kombinaci s moderním lékem na melanom a rakovinu plic riziko návratu rakoviny nebo úmrtí o 44 %. Tento lék má obchodní název Keytruda a sám o sobě této účinnosti rozhodně nedosahuje.

iZdroj fotografie: Pixabay

Efekt se týká hlavně pacientů s melanomem ve stadiu 3 a 4. Podle stanovisek jde o první prokázané účinky léčby pomocí mRNA technologie v randomizovaném klinickém testování. Dnešní výsledky jsou opravdu povzbudivé. mRNA vakcíny znamenaly průlom při léčbě covidu-19 a dnes jsme poprvé ukázali, že mohou mít dopad i na výsledky v klinických testech týkajících se melanomu,“ komentuje situaci ředitel Moderny Stephane Bancel.

Vynikající výkon v kombinaci

Vakcína mRNA-4157/V940 je navržena ke stimulaci odpovědi imunitního systému pomocí T-lymfocytů. A to na základě jedinečného mutačního složení nádoru konkrétního pacienta. Keytruda je pak imunoterapií, jejíž funkcí je posílení schopnosti imunitního systému detekovat rakovinné buňky a bojovat proti nim. Právě kooperace tohoto léku a nového typu vakcíny dává celé léčbě novou úroveň. Slibnost metody potvrzují i nezávislí specialisté.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ještě donedávna totiž pochybovali o tom, že by byla taková možnost vůbec proveditelná kvůli své složitosti. Konečné posouzení by ovšem mělo vyčkat na zveřejnění celého výzkumu. „Poprvé jsme viděli personalizovanou vakcínu proti rakovině spolupracovat se standardní imunoterapií, která redukuje riziko recidivy u pacientů v časných fázích rakoviny kůže. Je to vzrušující objev a otevírá dveře pro další výzkumy melanomu i dalších typů rakoviny.“

Pravděpodobná revoluce i pro další typy

Ke stejnému názoru dospěla i samotná Moderna. Ta již výsledky testování také předložila regulačním úřadům. Je to potřeba k posunutí výzkumů do další, tedy třetí etapy. Teď společnost plánuje rozšířit testy i na další typy rakoviny. Využití vlastní dovednosti imunitního systému detektovat, rozeznat a ničit nádorové buňky dělá z personalizovaných vakcín skutečnou revoluci. Léčba mnoha druhů nádorů se tak může od základů změnit.

V Evropě je rakovina druhou nejčastější příčinou úmrtí. Boj proti nádorům je tak jednou z hlavních priorit Evropské unie v oblasti zdraví. Neznamená to však vždy rozsudek smrti, a dle odhadů lze až 40 % případů předejít. V roce 2020 se vyskytlo 2 948 396 nových případů. Na prvním místě byla rakovina prsu, druhé místo obsadila rakovina tlustého střeva, třetí pak rakovina prostaty. Nádory na plicích mají čtvrtou pozici a pětici nejčastějších typů uzavírá močový měchýř.

Jak se snažíte předejít rakovině?

Zdroj: Moderna
Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Zobrazit další články