Pozor na radon, vysoce radioaktivní nebezpečí, které číhá ve zdech domů a bytů. Jak zjistit, zda je i v těch vašich a co s tím následně udělat?

Radon je přírodní radioaktivní plyn. Vzniká pozvolnou přeměnou uranu, který je v určité míře přítomen ve všech zemských složkách.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Radon postupně mění sám sebe na další radioaktivní prvky. Patří sem izotopy polonia, bizmutu a olova. Tyto částice můžeme snadno vdechnout, následně se uchytí v našich dýchacích cestách a ozařují je. Radon se takto může dostat i do domů, obvykle přímo z podloží pod konkrétní budovou. Například vytápění domu způsobuje lehký podtlak, hlavně u podlah ve sklepě nebo v přízemí. Ten pak radon nasává přímo ze spodních vrstev.

Radon proniká skrze praskliny a netěsnosti

Z podloží pod domem se radon dostává nahoru většinou skrze prasklinky a netěsnosti. Může se také uvolňovat ze samotného stavebního materiálu nebo podzemních vod, tento zdroj má ale obvykle menší význam. Otázkou je míra jeho celkové škodlivosti. Například horníci pracující v dolech s opravdu vysokou koncentrací měli vyšší výskyt rakoviny plic. K tomu prokazatelně došlo právě ozářením dýchacích cest látkami, v než se radon postupně přeměnil.

iZdroj fotografie: Pixabay

Tato situace může nastat i v domech s velkou koncentrací tohoto plynu. Pokud by lidé žili celý život v budově s koncentrací vyšší než 400 becquerelů na metr krychlový, přibližně dvě osoby ze sta by dostaly rakovinu plic. S růstem koncentrace se zvyšuje i toto riziko. Klíčová je ovšem délka pobytu, kratší pobyt ve vyšší koncentraci radonu je pro zdraví člověka zanedbatelný. Celková radioaktivita potřebuje totiž jak vyšší míru plynu, tak i mnohem delší kontakt s ním.

Měření radonu nejen při stavbě nového domu

Pokud chcete změřit přítomnost radonu, je nejvěrohodnější zjistit roční průměrnou hodnotu pomocí tzv. stopových detektorů. Ty se umístí na dobu 1 roku do místností objektu. Průzkumy tohoto typu koordinuje Státní úřad pro jadernou bezpečnost a pro občany jsou zdarma. V případě potřeby rychlejšího změření, například při rekonstrukci, se dá objednat měření také od specializované firmy, která musí mít od SÚJB povolení. Takový zákrok trvá obvykle nejméně týden.

iZdroj fotografie: Pixabay

Při stavbě nového domu je se zřetelem na tuto koncentraci nejlepším vodítkem radonový index pozemku. Ten ovšem není možné zjistit z jakéhokoli druhu geologické mapy. Proto opět přijdou ke slovu zmíněné firmy. Dle výsledku tohoto měření budou provedena protiradonová opatření. V případě, že budete chtít používat vlastní studnu, doporučujeme provést test na přítomnost přírodních radionuklidů ve vodě.

Zdroj: Digi24

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Zobrazit další články