Pozor na radon, vysoce radioaktivní nebezpečí, které číhá ve zdech domů a bytů. Jak zjistit, zda je i v těch vašich a co s tím následně udělat?

Radon je přírodní radioaktivní plyn. Vzniká pozvolnou přeměnou uranu, který je v určité míře přítomen ve všech zemských složkách.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Radon postupně mění sám sebe na další radioaktivní prvky. Patří sem izotopy polonia, bizmutu a olova. Tyto částice můžeme snadno vdechnout, následně se uchytí v našich dýchacích cestách a ozařují je. Radon se takto může dostat i do domů, obvykle přímo z podloží pod konkrétní budovou. Například vytápění domu způsobuje lehký podtlak, hlavně u podlah ve sklepě nebo v přízemí. Ten pak radon nasává přímo ze spodních vrstev.
Radon proniká skrze praskliny a netěsnosti

Z podloží pod domem se radon dostává nahoru většinou skrze prasklinky a netěsnosti. Může se také uvolňovat ze samotného stavebního materiálu nebo podzemních vod, tento zdroj má ale obvykle menší význam. Otázkou je míra jeho celkové škodlivosti. Například horníci pracující v dolech s opravdu vysokou koncentrací měli vyšší výskyt rakoviny plic. K tomu prokazatelně došlo právě ozářením dýchacích cest látkami, v než se radon postupně přeměnil.


iZdroj fotografie: Pixabay

Tato situace může nastat i v domech s velkou koncentrací tohoto plynu. Pokud by lidé žili celý život v budově s koncentrací vyšší než 400 becquerelů na metr krychlový, přibližně dvě osoby ze sta by dostaly rakovinu plic. S růstem koncentrace se zvyšuje i toto riziko. Klíčová je ovšem délka pobytu, kratší pobyt ve vyšší koncentraci radonu je pro zdraví člověka zanedbatelný. Celková radioaktivita potřebuje totiž jak vyšší míru plynu, tak i mnohem delší kontakt s ním.

Měření radonu nejen při stavbě nového domu

Pokud chcete změřit přítomnost radonu, je nejvěrohodnější zjistit roční průměrnou hodnotu pomocí tzv. stopových detektorů. Ty se umístí na dobu 1 roku do místností objektu. Průzkumy tohoto typu koordinuje Státní úřad pro jadernou bezpečnost a pro občany jsou zdarma. V případě potřeby rychlejšího změření, například při rekonstrukci, se dá objednat měření také od specializované firmy, která musí mít od SÚJB povolení. Takový zákrok trvá obvykle nejméně týden.


iZdroj fotografie: Pixabay

Při stavbě nového domu je se zřetelem na tuto koncentraci nejlepším vodítkem radonový index pozemku. Ten ovšem není možné zjistit z jakéhokoli druhu geologické mapy. Proto opět přijdou ke slovu zmíněné firmy. Dle výsledku tohoto měření budou provedena protiradonová opatření. V případě, že budete chtít používat vlastní studnu, doporučujeme provést test na přítomnost přírodních radionuklidů ve vodě.

Zdroj: Digi24

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 480 hlasů
Nahlásit chybu
JakZdravě.cz
Oteklé nohy a kotníky v horkém počasí jednou provždy minulostí. Stačí zařadit do stravy čtyři běžné potraviny dostupné za pár korun
Události247.cz
Prezidenta hlídají ti nejlepší policisté. V případě Zemana je jejich práce ale někdy řehole
ArmádníZpravodaj.cz
Americká armáda vylepšila svůj hlavní bojový tank M1 Abrams. Vynalezla novou technologii, díky níž bude jedničkou na bojišti
adbz.cz
Špatné zlozvyky, které dělají z vašeho domova hotový chaos a smetiště. Přitom jde o úplné maličkosti