Proč vlastně máme otisky prstů: Údajně fungují k lepšímu úchopu věcí

Otisky prstů nám příroda rozhodně nenadělila jen k naší identifikaci. Mají mnohem důležitější význam.

i Zdroj fotografie: Frettie / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Představa, že papilární linie na prstech jsou pouhým prostředkem pro identifikaci pachatelů trestných činů, může být příliš jednoduchá. Vědecká komunita se totiž dlouhá léta zabývala otázkou, k jakému účelu jsou tyto linie skutečně dobré. 

Proč máme otisky prstů

Zatímco někteří odborníci tvrdí, že nám pomáhají lépe držet hladké předměty tím, že zvyšují tření, jiní se přiklání k názoru, že posilují citlivost hmatu. Někteří vědci dokonce zdůrazňují, že papilární linie mohou plnit obě tyto funkce současně. Nejnovější studie francouzských vědců z École Normale Supérieure v Paříži, vedených Alexis Prevostovou a Georgesem Debrégeasem, přinesla zajímavé důkazy o významné roli papilárních linií v oblasti hmatu. Jejich výsledky, zveřejněné v prestižním vědeckém časopise Science, využily senzoru pokrytého uměle vytvořeným otiskem lidského prstu, jehož materiál simuloval mechanické vlastnosti lidské pokožky. 

Zajímavý experiment

Při experimentu senzor zachycoval vibrace v otisku, když umělá špička prstu klouzala po skle s jemnými drážkami. Výsledky ukázaly, že senzor s otiskem vibroval až stokrát intenzivněji než senzor s hladkým povrchem. Tato studie podporuje myšlenku, že papilární linie jsou klíčové pro citlivost hmatu, přičemž jejich eliptické uspořádání umožňuje hodnotit povrch ohmatávaného předmětu bez ohledu na směr pohybu prstu. Zajímavým aspektem je i fakt, že papilární linie u makaků jsou uspořádány odlišně, rovnoběžně s osou prstu. Tato odlišnost může představovat evoluční inovaci pro zlepšení hmatu u lidí. Studie tak nabízí nový pohled na roli papilárních linií a zdůrazňuje, že evoluce mohla obohatit lidskou schopnost vnímat okolní prostředí pomocí zdokonalené citlivosti hmatu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články