Proč se tvoří ospalky? Jde o důkaz zdravých očí. Pokud je ráno nemáte, měli byste zbystřit

Jednou z prakticky bezmyšlenkovitých aktivit po probuzení je „protření očí“. To odstraňuje ospalky, malé tvrdé kousky, které se obvykle přilepí na kůži.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jejich výskyt vás nemusí děsit, jde o naprosto normální tělesnou funkci a ospalky mají svůj účel. Stejně tak mohou za jistých okolností poukazovat na zdravotní problém. Důvodem jejich výskytu je skutečnost, že naše oči jsou během spánku stále zavřené. Ospalky se objevují v rohu a někdy i na krajích víček. Zatímco v bdělém stavu průběžně mrkáme a oči tak vlhčíme, v noci k tomu vlivem stálého zavření nedochází.

Nezbytná složka zdravých očí

Vlhkost produkovaná očima se v noci odpařuje a zanechává za sebou krystalky ospalek. Protože se oči během fází spánku pohybují do stran, jsou ospalky tlačeny do obou koutků oka. Jde také o mechanismus, kterým se oči brání proti bakteriím. Základem ospalek jsou obvykle cizí tělesa, která se během dne dostanou do kontaktu s okem a jsou zachycena jeho vlhkostí. Jedná se hlavně o zrnka písku či prachu, mrtvé buňky, pyl a další částice.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Problémy mohou nastat v případě suchých očí. K tomuto syndromu dochází při delší době strávené bez častějšího mrknutí, což má na svědomí hlavně pohled do monitoru. Také klimatizované prostředí našim očím příliš nesvědčí. Při nedostatečné vlastní lubrikaci je potřeba použít tzv. umělé slzy, které ale mohou oko ovlivnit. Nezřídka se tak můžete setkat s bodavým pocitem či protitlakem při zavření očí či mrknutí.

Potřeba pravidelného odstraňování

Odstranění ospalek je většinou rutinní aktivitou buď hned po probuzení, nebo při návštěvě koupelny. Je však potřeba je čistit nejen na sucho, ale ideálně pomocí teplé vody a důkladného omytí celého obličeje. Jejich střádání může způsobit další problémy. Někdy se mohou dostat i do míst, kde nejsou patrné ani na první pohled nebo dotek. Právě proto je komplexní očista důležitá jako prevence dlouhodobého hromadění v jedné lokalitě.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud vídáte ospalky velmi často, stojí za to zpozornět, i když oči každého člověka v tomto ohledu fungují odlišně. Může jít ovšem o příznak oční infekce a preventivní prohlídkou u doktora se nedá nic pokazit. Ostatně pravidelná kontrola na očním by měla být součástí běžné péče o vlastní zdraví. Kromě častějšího mrkání můžete také zavřít oči a „protočit“ je, aby došlo k jejich rozsáhlejšímu pohybu proti statickému víčku.

Jak na vás působí, pokud má člověk ospalky na veřejnosti?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Zobrazit další články