Podivné choroby, které jsou pro vědu dodnes naprostou záhadou. Co způsobuje syndrom Alenky v říši divů?

Medicína urazila za dlouhé roky obrovský kus cesty. Našli jsme léky na černou smrt, celosvětově jsme vyřadili neštovice a dobytčí mor.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Stále však existují choroby, které věda nedokáže zcela uspokojivě vysvětlit. Tyto záhadné nemoci sahají od epidemie tance z 15. století až k chorobám, které kdysi útočily na krávy, nyní si však vyhlédly člověka. Ačkoli některé z nich vypadají téměř komicky, většina z nich je drastická, nevyléčitelná a velmi nebezpečná. Nikdy se možná nedovíme jejich příčinu, výzkum ovšem stále probíhá. Takže lze jen doufat, že i tyto odpovědi přijdou brzy.

Syndrom cizího přízvuku

Jde o extrémně vzácnou chorobu, která má mnoho různých příčin. Obvykle se projevuje po zraněních hlavy a postižený začne mluvit s jiným přízvukem, který není schopen nijak zarazit. Někteří nemocní si navíc neuvědomují, že tak činí. Ačkoli jde o problém mozku, vědci dosud nezjistili, co se vlastně děje.

Syndrom hořících úst

Znáte ten pocit, když sníte nějaké hodně ostré jídlo? A teď si představte, že se vám to stane naprosto bez příčiny a je to nastálo. Syndrom hořících úst se projevuje chronickým pocitem pálení jazyka, dásní nebo celé pusy a nemá zjevný důvod. Existuje naštěstí léčba, dotyčný však musí vyhledat pomoc odborníků.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Schizofrenie

Tato nemoc by neměla být zaměňována s disociativní poruchou identity, což často činí populární média. Schizofrenie zahrnuje přehršel symptomů, z nichž se mnohé navíc liší člověk od člověka. Patří sem slyšení hlasů, paranoia, nesouvislá řeč a myšlenky a také problémy s vnímáním skutečnosti. Tuto nemoc studují vědci už dekády. Stále ovšem nechápeme plně její průběh, příčiny ani jsme nenašli efektivní léčbu.

Alergie na vodu

Klinický název zní akvagenní kopřivka. Takto postiženým lidem se při kontaktu s vodou objeví bolestivé a svědivé léze a další alergické projevy. To znamená žádné plavání, žádné koupání, a dokonce problémy s pitím vody. Víme už, že jde o genetickou mutaci, ohledně příčiny ale vědci stále tápou.

Syndrom ztuhlosti

Disociativní porucha hybnosti nebo stiff person syndrome je vzácná choroba, která napadá nervový systém. Postupně způsobuje celkové tělesné ztuhnutí, nikdo však zatím neodhalil hlavní příčinu. Stejně tak neexistují léky ani způsob její predikce.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Syndrom permanentního sexuálního vzrušení

Zkusme zachovat vážnou tvář, ano? Tento problém se vyskytuje pouze u žen a na rozdíl od jiných genitálních dysfunkcí způsobuje opakující se a prodloužené vzrušení. Není nijak spojen s psychikou a může se projevovat s orgasmem i bez něj. Poprvé byl popsán v roce 2001. Ačkoli existuje terapie, dosud jej nelze zcela vyléčit.

Syndrom Alenky v říši divů

Jinak také Toddův syndrom nebo dysmetropsie. Lidé trpící touto chorobou mají proměnlivé vnímání velikosti sebe samých i věcí kolem sebe. Stručně řečeno se mohou cítit, že měří jen 20 centimetrů. Jde o celkové zkreslené vnímání a dezorientaci. Nemoc se nejvíce projevuje u dětí a dospívajících, s věkem pak samovolně vymizí. Není známa efektivní léčba a samotné podmínky a průběh jsou stále předmětem zkoumání.

Zdroj: Ranker

Která z chorob vás dostala nejvíce?

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Zobrazit další články