Paměťový trik Sherlocka Holmese funguje. V čem spočívá, skoro nikdo neví

Každý se může stát paměťovým šampionem díky technice „pamětového paláce“, kterou proslavil Sherlock Holmes.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Jeho slavná metoda spočívala v ukládání informací do „paláce paměti“, což je technika, jejíž počátek se dá sledovat až do antického Řecka. Dnešní vědci ovšem zjistili, že se nejedná o žádný mýtus, ale že tato technika skutečně pomáhá vytvářet dlouhodobé vzpomínky. Uživatelé této mnemotechnické pomůcky, často zvané „metoda loci“ neboli „místa“, napojují své vzpomínky do známého prostoru jako je cesta nebo Holmesův „palác“.

Známé místo, nový účel

Pro využití tohoto principu zkrátka „pustíte“ informace podél této známé cesty, takže později můžete projít touto cestou znova a zase takovou vzpomínku „sebrat“. Pokud znáte například velmi dobře Central Park v New Yorku, můžete si představit, že skrze něj jdete a u Loděnice pustíte slovo „kniha“. U vedlejší lavičky pak slovo „láhev s vodou“ a u fontány slovo „prostor“. Když si na ně budete chtít vzpomenout, prostě si cestu „projdete“ znovu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Trénováním této techniky si nejlepší paměťoví šampioni na světě dovedou zapamatovat obrovské množství informací jako seznamy slov, série čísel nebo balíčky karet. Jenže Mistrovství v paměťových disciplínách testuje pouze krátkodobou paměť a touto metodou se jako nástrojem pro vylepšení paměti zabývalo jen velmi málo studií. Stejně nás ale fascinuje, jakých výkonů paměti je možné na mistrovstvích dosáhnout.

Jak to vlastně funguje a kdo to může použít

Metoda loci používá člověku dobře známá místa nebo struktury jakožto „lešení“ pro vložení nových a nijak nesouvisejících informací. Kombinace předchozí kvalitní znalosti – tedy známé cesty nebo místa – a nových informaci je pro mozek a tudíž i paměť velmi silnou vzpruhou. Vede taky k větší efektivitě vybavování si a mozek tak vynakládá menší námahu, zapamatování je přitom lepší. Navíc vylepšuje i další oblasti, když takto trénovaný mozek odpočívá.

iZdroj fotografie: Pixabay

Odborníci se shodují v tom, že tuto metodu se může naučit téměř kdokoli. Samozřejmě to vyžaduje čas a pravidelný cvik a nemusí to každému vyhovovat. Je ale bezpochyby možné takto „nakopnout“ vlastní paměť a dosáhnout velmi dobrého, případně dokonce špičkového výkonu. Vědci ovšem netestovali možnosti při ukládání něčeho jiného než slov. Stejně tak není jasný případný přínos během běžného stárnutí či zpomalování nemocí.

Zdroj: Livescience

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Zobrazit další články