Proč skladovat banány zabalené v alobalu? Osvědčené triky, díky kterým vydrží týdny čerstvé a chutné

Drobounké mušky poletující po kuchyni zná asi každý. A přezrálé banány patří mezi jejich hlavní lákadla.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

V každé domácnosti se může vyskytnout problém s octomilkami. Jde o malé mušky, které mají rády hlavně přezrálé ovoce. Protože lidé nechávají čerstvé ovoce často v miskách nebo košíku na stole, snadno se k němu skrz otevřená okna a dveře dostanou různé druhy hmyzu. Můžete zkusit postřiky nebo odpuzovače, ale octomilky se obvykle úplně nevytratí. Máme však pro vás jeden trik, který by mohl problém s těmito drobnými muškami pomoci vyřešit.

Zabalené a izolované banány

Když si přinesete z obchodu banány, vezměte kousek alobalu a obalte jím stopky v místě, kde je celý trs propojený. Banány, které kupujete, jsou již v procesu dozrávání a zabalení stopek do alobalu nebo plastu tento proces zpomalí. Pokud jste je ovšem sháněli kvůli náplni do buchet nebo koláče, pak tento trik vynechejte, nejspíš je chcete hnědé co nejdřív. Banány uvolňují látky, které lákají právě hmyz včetně octomilek.

iZdroj fotografie: Pixabay

Konkrétně se jedná o ethylen, což je plyn urychlující dozrávání ovoce. Čím zralejší plod, tím více ethylenu uvolňuje, a tento plyn ovlivní i ostatní kusy ovoce v blízkém okolí. V případě banánů je většina ethylenu vylučována právě v oblasti stopek. Jejich zakrytím můžete proces zrání aspoň trochu zpomalit. Nejlepšího efektu docílíte, pokud banány rozdělíte a zabalíte je jednotlivě, ostatně balení celého trsu je mnohem nepohodlnější.

Ovocné vychytávky

Pokud jde o skladování potravin, jmenovitě ovoce či zeleniny, existuje nepřeberné množství rad a triků, což můžete sami zjistit při pročítání internetu. Kupříkladu že není vhodné nechávat banány na vrcholku dalšího ovoce nebo že jim můžete zkusit dopřát octovou lázeň. A samozřejmě je dobré umístit je do lednice, pokud jsou už oloupané. Vždycky ovšem záleží na tom, co chcete s ovocem dělat, protože každý způsob využití si žádá trochu jiné zacházení.

iZdroj fotografie: Pixabay

Octomilek se hlavně v teplejších obdobích roku nejspíš úplně nezbavíte, protože běžný provoz kuchyně vždycky nabídne něco, co je bude lákat. Ovoce volně přístupné na stole je ovšem rudou vlajkou, proto může jeho ošetření problém s těmito otravnými muškami aspoň redukovat. A stejně jako existují vychytávky pro skladování potravin, lze nalézt také spoustu rad, jak se zbavit poletujících octomilek.

Zdroj: Do You Know

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Zobrazit další články