Výzva, která zamotá hlavu i těm nejbystřejším. Skrytého koně na obrázku objeví jen mizivé % Čechů

Zvířecí říše je plná fascinujících skutečností a často bývá i průvodcem podobných iluzí. Tentokrát jde o to, kde se na kresbě se slonem a dřevem skrývá koňská hlava.

i Zdroj fotografie: Pxhere
                   

Sloni, jako ten na obrázku, jsou i přes svou velikost jemná stvoření, která si získala srdce milionů lidí. Ačkoli jsou to skuteční obři, nelze je považovat za neobratné nebo necitlivé. Například jejich mohutný chobot je vybaven tak, že s ním dovedou zvednout klidně i jediné stéblo trávy. Ostatně videa slonů malujících štětcem obrázky najdete prakticky všude. Tenhle si ale vzal do chobotu větší „dřívko“. Ovšem kdepak se nám tu schovává ten kůň?

Nejkrásnější zvíře – kůň

„Nekrásnější zvíře, zvíře pro rytíře,“ popisuje hřebce a kobyly písnička od pánů Svěráka a Uhlíře. A rozhodně má pravdu. Jednou z nejčastějších otázek týkajících se koní je, kolika let se vlastně mohou tito hezouni dožít. Jelikož roste naše povědomí o správné stravě, stejně jako úroveň veterinární péče, prodlužuje se jejich doba dožití až na 30 let. Zkuste nyní procvičit svou pozornost a najít na tomto obrázku schovanou koňskou hlavu.

S lidmi strávili koně už nějakou tu dobu. Náš druh si toto zvíře totiž domestikoval už v době před 6 000 lety. Jen pro srovnání – psi jsou naši společníci už asi 14 000 let, kočky 8 500 let. Vztah s koňmi je čerstvější, několik nových údajů však ukazuje, že to mohlo být ještě dříve. Jestli patříte k lidem, kteří mají tak hrozně rádi bělouše, musíme vás trochu zklamat. Jsou totiž ve skutečnosti jen šedí. Navíc se rodí mnohem tmavší, blednou až postupně.

Koně velikosti psa a trocha zkamenělin

První exempláře koní navíc vůbec nevypadaly tak, jak je známe dnes. Pravěcí koně se totiž velikostí podobali spíše zlatým retrívrům, případně malým kozám nebo jelenům. Hyracotherium žil během eocénu asi před 50 miliony let. Každý kůň, kterého najdete na severu Ameriky, je pak potomkem evropských koní. I ti považovaní za „divoké“ jsou ve skutečnosti domestikovaní, kteří jen utekli ze zajetí. Jak to s nimi tedy bylo?

Koně zmizeli z tohoto kontinentu asi přes 11 000 lety, podle zkamenělin tam předtím žila poměrně solidní populace. Pokud se chcete starat o koně, hodí se znát jejich běžnou dechovou frekvenci. Zatímco člověk se normálně nadechne asi 12–20krát za minutu, u koně je to 8–14 nádechů za stejný čas. Během práce nebo ve stresu se však počet prudce zvyšuje. Uslyšíte-li tedy toto zvíře prudce funět, má za sebou něco náročnějšího.

Sloni mají paměť a odlišují jazyky

Přísloví, že sloni mají paměť, rozhodně vychází z reálného základu. Ze všech pozemských savců totiž disponují největším mozkem. Dokáží si proto vybavit vzdálené vodní prameny, další slony i tváře lidí, se kterými se setkali. A to dokonce po letech. To je ostatně vidět na mnoha videích, kdy se sloni i po dekádách setkávají se svými ošetřovateli nebo ochránci. Pátráte-li stále marně po skryté hlavě koně, věnujte pozornost prostoru napravo od slona.

Krom již zmíněné paměti ale sloni ukázali i zřetelné porozumění mluvenému slovu a odlišení jazyků. Rozeznali hlasy skupiny, která je chtěla ulovit, od ostatních. Bylo také zjištěno, že méně intenzivně reagují na ženské a dětské hlasy. Dospělé mužské jsou pro ně naopak silnějším signálem. Jeden korejský slon dokázal i napodobovat mluvenou korejštinu. Podle vědců jde nejspíš o výsledek jejich dlouhodobého soužití s naším druhem.

Jak jste si v tomto testu vedli?

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Zobrazit další články